Ги победи Меси и Роналдо: Ван Дајк прогласен за Играч на годината на УЕФА

Монако– Најдобриот играч за сезоната 2018/19 година веќе е факт и неговото име Вирџил ван Дијке. Ова е прва награда за дефанзивецот на Ливерпул, кој победи во конкуренција на Лионел Меси (Барселона) и Кристијано Роналдо (Јувентус) за наградата која беше доделена за времена ждрепката во Лигата на шампионите во Монако.

BRILLIANT BIG VIRG

The #UEFA Men’s Player of the Year, @VirgilvDijk pic.twitter.com/WpqksHSCyc

— Liverpool FC (@LFC)

August 29, 2019″>

– Патот тука е долг, но сакам да му се заблагодарам на мојот тим. Морав да работам многу сериозно и многу сум среќен што го добив овој трофеј и се искачив на уште еден врв. Благодарност до сите кои досега ми помогнаа. Како млад играч, можам да кажам дека мојот идол беше Роналдињо. Уживањето во играта, триковите – ми беше задоволство да го гледам како игра, но тој е мојот идол. Има многу други што не можам да ги спомнам, бидејќи има многу, но тие ми помогнаа, рече Вирџил ван Дајк при добивањето на наградата.

@VirgilvDijk pic.twitter.com/f85dWlNPMS

— #UCLdraw (@ChampionsLeague)