Германски суд даде дозвола за одржување протести против мерките за короната

Жителите на Берлин веќе неколку пати излегуваат на протести (Фото: Ројтерс)

Германски регионален суд даде дозвола во сабота да се одржат масовни демонстрации планирани во Берлин против ограничувањата од корона вирусот. Во главниот град има забрана за ваквите протести.

Полицијата се подготвува за насилство бидејќи активистите кои се противат на мерките околу вирусот ги повикаа следбениците на социјалните мрежи низ Европа да се вооружат и да се соберат во Берлин.

Активистите, лути од одлуката на Берлин да ги забрани демонстрациите откако учесниците на маршот на неодамнешниот митинг не носеа маски или не се држеа на растојание, го преплавија градот со илјадници апликации за дополнителни протестни митинзи викендов.

„Собирите планирани со повеќе иницијативи за 29 август против короната политика на сојузните и државните влади можат да се случат“, пресуди судот.

Досега Германија ја справуваше кризата со корона вирусот подобро од многу свои европски држави, а со ригорозно тестирање помагаше да се задржат инфекциите и смртните случаи.

Но, новите дневни инфекции се забрзаа во последните неколку недели, како и во поголемиот дел од светот.

Во петокот, канцеларката Ангела Меркел ги повика граѓаните да останат во одбрана од вирусот. „Ова е сериозна работа, толку сериозна како што беше, и треба да продолжите сериозно да го сфаќате тоа“, рече таа. (Ројтерс)