Германија забрзано се ближи кон еден милион заболени од корона вирус


Во Германија потврдени се нови 23.648 случаи на корона вирус, соопши денеска институтот за инфективни болести Роберт Кох.

Во последните 24 часа починале 260 лица. Како што се наведува, од почеток на пандемијата од ковид-19 заболеле 879.564, додека од последиците на корона вирусот починале 13.630 пациенти, пренесува Ројтерс.

Од почеток на пандемијата бројот на заболени од Ковид-19 се движи кон еден милион, односно 897.564 лица, додека како последица од вирусот починале 13.630 лица, пренесува Ројтерс.