Германија со нови 2.673 нови случаи на зараза

 

Во Германија во последните 24 часа потврдени се нови 2.673 случаи со Ковид-19, соопшти денеска Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Во истиот период починале осум пациенти.

Од почетокот на пандемијата во Германија заразени се 294.395 лица, а 9.508 пациенти починаа.