Германија, Русија и Србија изборија четвртфинале на Европското првенство во одбојка

На Европското првенство во одбојка познати се три учесници во четвртфиналната фаза. Подобри од своите ривали во денешните осминафинални мечеви беа Германија, Русија и Србија.

Резултати:
Холандија – Германија 1:3
Русија – Грција 3:0
Србија – Чешка 3:0.

До крајот на денот на распоредот се уште четири средби:
Франција – Финска
Словенија – Бугарија
Белгија – Украина
Полска – Шпанија.

Осминафиналето ќе биде комплетирано утре со мечот Италија – Турција.