Германија повторно над 8.000 новозаразени

 

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи со корона вирус, објави денеска Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во истиот период починаа 24 чица од последиците на висруот, пренесе Ројтерс.

Од почетокто на епидемијата во Германија од корона вирус заболеа 437.866, а починаа 10.056 лица.