Германија веќе е во „вториот, плиток бран“, вели здружението на лекарите

Германија има 21.000 легла на интензивна нега (Фото: АФП)

Германија веќе е во вториот бран на пандемијата на корона вирусот, рече претседателката на големо здружение на лекари.

„Се наоѓаме веќе во вториот, плиток бран“, рече Сузана Јохна од здружението „Марбургер бунд“ во интервју за баварскиот весник „Аугсбургер алгемајне“ во вторникот.

Таа додаде дека германските болници се подготвени, но дека овој пат треба да се преземе постепен пристап – расчистување на болнички кревети за нови пациенти со корона вирус, бидејќи инфекциите растат, отколку веднаш да се резервираат единици за интензивна нега.

Во моментов има 21.000 легла за интензивна нега во Германија, а околу половина од нив во моментот се слободни. Околу 270 пациенти со Ковид-19 во моментот се лекуваат во одделите за интензивна нега, според регистарот составен од здружението ДИВИ, кој ја следи одредбата за итна помош.

Јохна рече дека вториот бран не е споредлив со првиот бран, но предупреди дека земјата е во опасност да „урне успехот што досега го постигнавме во Германија“.

„Сите ние се залагаме за нормалност, но сме во состојба што не е нормална“, рече таа и ги повика Германците да ги почитуваат ограничувањата и превентивните мерки, како што се носењето маски.

Рано во вторникот, германскиот институт „Роберт Кох“ за контрола на болести соопшти дека биле потврдени околу 879 нови случаи во текот на претходните 24 часа, со вкупно 211.2281 од почетокот на епидемијата.