Германците направија лек против Ковид-19

Лекот против Ковид-19 е подготвен. Тоа е резултат на истражување на германската компанија Формикон. Сега е насочена кон брзо одобрување во итни случаи.

Но, тоа веројатно ќе биде за една година. Сепак, тоа е добра вест, пишува „Дојче веле“.

Со оглед на најновата еуфорија околу вакцините, се стекна впечаток дека потрагата по лекови за лекување луѓе кои се веќе сериозно болни од Ковид-19, беше пониско на листата приоритети и за истражувачите и за политичарите.

Но, поефикасните средства против Ковид-19 се попотребни од кога и да е. Институтот „Роберт Кох“ од Германија објави рекорден број смртни случаи – 590 за еден ден во средата. Досега повеќе од 20.000 луѓе починаа од или со вирусот само во Германија.

И затоа, иако сега најмногу се зборува за вакцината, смирувачки е дека истражувањето на лекови против Ковид-19 се одвива со полна брзина, иако во позадина.

Како делува лекот „Формикон“

Пред неколку дена, биофармацевтската компанија Формикон, со седиште во Планег-Мартинсрид близу Минхен во Баварија, ги изненади сите со веста дека блокаторот на корона вирусот развиен од таа компанија наречен FIB207 може целосно да спречи инфекција на клетките.

Sars-CoV-2 и другите корона вируси го користат рецепторот ACE2 на површината на клетката како главна точка на влегување во човечките клетки. Ова е местото каде што се активира формуконскиот фузен протеин за антитела, кој ефикасно се врзува за САРС корона вирусите.

Опција за третман на тешко болни

„Ова значи дека пациентите кои се сериозно болни со Ковид-19 и се наоѓаат во болница имаат можност за лекување“, рече шефот на Формикон, Карстен Брокмајер, во интервју за германскиот јавен сервис tagesschau.de. „За сега не постои лек кој е доволно ефикасен за овие пациенти “.

Аналитичарот Демиен Чопелин (Кеплер Шевро) зборува за „добрата вест“. Таква „одлична заштита“ преку активната состојка, дури и од мутации, во моментов не постои ниту кај вакцините, ниту кај другите терапевтски антитела во развој.

Која е разликата во однос на познатите лекови?

Антивирусни лекови како што е ремдесивир, во кои првично се надеваа, се покажаа во голема мера неефикасни. А коктелите против антитела, како што се оние на репертоарот на американските компании Риџенерон и Илај Лили, се одобрени само за пациенти во раните фази на болеста.

Покрај тоа: антителата се насочени против многу специфични региони на површината на вирусот САРС-КоВ-2. „Мала мутација е доволна за овие коктели со антитела да бидат неефикасни“, вели Брокмајер.

„Од друга страна, ние ја блокираме влезната порта што ја користи вирусот за да навлезе во клетките. Ова нуди максимална заштита од мутации. На тој начин, ние исто така ги спречуваме идните епидемии на корона вирус “, нагласи директорот на компанијата Формикон за tagesschau.de.

Дали е основан стравот од мутации?

Научниците ширум светот се загрижени за идејата дека мутациите на САРС-КоВ-2 можат да го направат отпорен на вакцини и на лекови. Данскиот серумски институт неодамна објави дека се создадени нови варијанти на вирусот на фармите за визони, кои имаат заразено и луѓе.

Истражувачите претпоставуваат дека во случај на мутации, mRNA вакцините како оние на германскиот производител Бајонтек би можеле да се прилагодат многу брзо, бидејќи тие се засноваат на принципот на редење коцки.

„Но, исто така мора да се каже: Секоја промена во вакцина како оваа мора, се разбира, да се преиспита клинички. Ќе помине уште долго време “, рече вирусологот Кристијан Друстен во ноември.

Формикон сака „брзо одобрување за итни случаи“

Сè подобро, затоа што Формикон сега има за цел „брзо одобрување во случај на итност“ на својот лек против Ковид-19. Сепак, тоа „брзо“ е релативно.

Првите разговори со Европската агенција за лекови (ЕМА) и американската ФДА се закажани за почетокот на првиот квартал од 2021 година “, објаснува извршниот директор на Формикон, Брокмајер – и затоа се надева на итно одобрување на почетокот на 2022 година.

Дали лекот доаѓа предоцна?

Да се ​​верува дека таков лек повеќе нема да биде потребен, ќе биде многу избрзан заклучок. Бидејќи, ќе бидат потребни години за вакцинирање 50 до 60 проценти од вкупното население низ целиот свет – воопшто да биде во доменот на можностите.

„Дури и за десет години, ќе има значителен број луѓе кои не биле вакцинирани против Ковид-19 или кои ќе се разболат сериозно и покрај вакцинацијата“, рече Брокмајер. „Во моментов нема опции за третман на овие луѓе. Но ако успееме да ја намалиме стапката на тешки облици на ковид-19, вирусот би претставувал многу помала закана “.