Германци биле на приватни забави, 160 завршиле во изолација

Околу 160 луѓе мора да бидат во изолација по неколку приватни настани што предизвикаа ново жариште на епидемијата на новиот коронавирус во германскиот град Готинген, соопштија денеска властите.

Триесет и пет од нив се позитивни на Ковид-19, откако присуствувале на приватни настани што биле забранети за време на изолација поради пандемијата.

Од тие 35 заразени, едно лице е во тешка состојба. Градските власти нагласија дека ќе ги тестираат сите луѓе што биле во контакт со групите без оглед дали тие покажуваат симптоми на болеста или не.

Информацијата за новозаразеноте беше објавена ден откако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека земјата досега го „положила“ епидемискиот испит, но предупреди дека голема работа се уште ги чека.