(Галерија) Американците еуфорично ја прославија победата на Џо Бајден

Црни жени слават додека медиумите најавуваат дека Џо Бајден победил на изборите во Атланта, Џорџија

Поддржувачите на Џо Бајден удираа на тенџериња, свиреа со автомобилски сирени и правеа огномет низ градовите во САД во саботата откако кандидатот за претседател на Демократската партија ја освои Белата куќа во тесната победа над републиканскиот претседател Доналд Трамп.

Но, некои во таборот на Трамп излегоа исто така за да покажат дека за нив изборите не се завршени.

Неколку минути откако големите телевизиски мрежи го прогласија Бајден за победник по четири дена грицкање на ноктите од изборите во вторникот, стотици луѓе, повеќето од нив носеа маски за да спречат ширење на Ковид-19, се упатија кон Белата куќа за да слават пред безбедносната ограда додека се слушаше звук на огномет.

„Бев во автобусот и скокнав од него за да дојдам овде кај Белата куќа“, рече жителката на Вашингтон, Дона Томас. „Тоа е нешто за славење. Чекавме толку долго“.

Улиците беа затворени за сообраќај, бидејќи приврзаниците на Бајден маршираа. Некои носеа огромен балон на Трамп во форма на стаорец.

Во Делавер, силни навивања избија во салите на хотелот во кој престојуваат соработниците на Бајден. „Вреди секоја минута (на чекање)“, рече соработник на Бајден. Вработените во кампањата разменуваа удари на лактот и прегратки во воздухот во холот на хотелот.

Во Харисбург, Пенсилванија, државата што го постави Бајден над 270 гласови од Изборниот колеџ што му беа потребни за победа, околу 100 демонстранти „Запрете го крадењето“ на про-Трамп демонстрираа пред зградата на Државниот капитол, соочувајќи се против исто толку Бајден поддржувачи.

Стотици приврзаници на Трамп се собраа на скалите на Капитолот на државата Мичиген во Лансинг во саботата, веејќи знамиња на Трамп-Пенс на извиците „Ова не е готово“ и „Ние ќе бидеме тука засекогаш“.

Фоторепортерите на Ројтерс овековечија многу моменти од славењето во цела Америка. Ви пренесуваме дел од тие моменти.

Луѓето од Централ Парк во Њујорк реагираат додека медиумите најавуваат дека Џо Бајден победил на изборите
Пред Белата куќа на плоштадот „Црните животи се важни“
Кристофер Полсен држи знаме на булеварот „Сансет“ во Лос Анџелес
Славење во Вашингтон
Жена држи плакат во Филаделфија
Прослава на Колумбус сркл во Њујорк
Славје во населбата Алфабет сити во Њујорк
Радост во Филаделфија
Радост во Вилмингтон, Делавер, градот каде што живее Џо Бајден
Толпи луѓе во Детроит, Мичиген