Френк Синатра бегал од Холивуд во пустина, неговиот имот во Палм Дезерт е популарен меѓу купувачите

САД-Скривалиштето во Палм Дезерт на најубавите сини очи во шоубизнисот, е повторно продадено. Пустинскиот имот, кој се протега на 7,5 хектари во карпестите ридови на долината Коачела, е купен за 4,25 милиони американски долари, што е за една четвртина милион помалку од неговата последна цена.

Наречена Вила Маџо по Оскаровската улога на Френк Синатра во воената драма во 1953 година „Од тука до вечноста“, затскриена и на надморска височина од 4.300 метри, е кул бегство од пустинската топлина подолу.

Синатра помогна во дизајнирањето и изградбата на имотот во 1970-тите години, и иако беше обновено со текот на годините, сепак вклучува голем дел од плочките и тапетите што ги избра тогаш. На имотот се наоѓаат три згради: главна куќа со пет спални, гостинска куќа со три спални и базен и куќа покрај базен со една спална соба и со две сауни. Во стилот на средниот век, главната куќа има атмосфера со камин и многу камен во просториите за живеење . Драматични греди висат над одличната просторија, а витражите допираат до живописната зона за јадење што се шири до покриена тераса со поглед на пејзажот полн со карпи подолу.

Слична дизајнерска палета се пренесува во куќата за гости и покрај базенот, а надвор, удобностите вклучуваат и осветлено тениско игралиште и хеликоптер.

Синатра, кој почина во 1998 година на 82 години, продаде повеќе од 150 милиони плочи за време на неговата плодна музичка кариера. Во хит-песните на водачот на Rat Pack, во кој беа вклучени забавувачи како Дин Мартин и Семи Дејвис јуниор, беа „“Strangers in the Night,” “My Way”  и “New York, New York.”