Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е притисок врз судството

Адвокатите на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, ја осуди изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, која се закани дека ќе ги гони Апелациониот судии кои на Јанева и одредија домашен притвор.
-Изјавата е апсолутно недозволена и се смета за притисок врз судтсвото и нивните одлукии и е преседан од ваков тип, вели за Сител адвокатот Ирена Фрчкоска.
Според одбраната, одлука за укинување на мерката притвор и замена со поблага мерка имаше законски услови да се донесе многу порано уште кога заврши истрагата и обвинителството ги прибра сите докази, објаснува Фрчкоска.
Вели дека до вчера Јанева беше во притвор цели 92 дена. Ова дотолку повеке што тоа исто обвинителство даде позитивно мислење   Зоран Милевски да биде пуштен во куќен притвор , од за нас до денеска непознати причини.
Во оваа смисла, сметаме дела одлуката на Апелационен суд е целосно законска и оправдана, додава адвокатот Фрчкоска.