Французинка исчезната на грчки остров испратила до хотелот порака за узбуна


Седумдесет и тригодишна Французинка исчезната на грчкиот остров Сикинос испрати порака за узбуна до својот хотел во која вели дека доживеала пад пред да исчезне.

Во тек е потрага по жената, која не е именувана од властите. Таа е една од трите туристи кои исчезнаа во Грција, а петмина загинаа овој месец поради екстремното топло време.

Илиас Гаванас, кој е сопственик на гостинската куќа во која престојувала жената, изјави за Ројтерс дека последен пат се слушнал со неа во петокот кога ја контактирал по телефон околу 8.30 часот откако пропуштил повик од неа во 5.50 часот.

Тој рече дека жената му испратила селфи и порака во која пишува: „Паѓам“. Тој одговорил на француски и англиски, барајќи ја нејзината локација и ѝ рекол да се јави на европскиот број за итни случаи 112, а ги известил полицијата и општинските власти.

Температурите се искачија над 40 Целзиусови степени низ Грција претходно овој месец.

Пешачењето е популарно кај туристите на Сикинос, главно неплоден и ретко населен остров во јужниот дел на Егејското Море, рече г-дин Гаванас.

„Ги предупредуваме да не излегуваат на жештина, секогаш да не информираат каде се, да не талкаат сами“, рече тој. „Беше 40 степени“.

Министерството за туризам соопшти дека „останува будно“ и дека работи со другите министерства за да се осигура дека патниците се информирани.

Втора Французинка исчезна на Сикинос, а властите веруваат дека двете исчезнати жени отишле заедно на планинарење иако не престојувале во истиот хотел, соопшти полицијата.

Во тек е потрага и на островот Аморгос по Американец исчезнат од 11 јуни.

Меѓу петте туристи кои загинаа беа и Мајкл Мозли, докторот и телевизиски водител чие тело беше пронајдено на островот Сими. 55-годишен Американец загина на јонскиот остров Матраки, 74-годишен холандски турист загина на островот Самос, а двајца планинари загинаа на Крит.