Француското обвинителство бара четири години затвор за Саркози

Обвинителите во судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози побараа денеска тој да биде осуден на четири години затвор, од кои две да бидат условни и евентуално отслужени при ново кривично дело по одреден период.

Шеесет и пет годишниот десничарски политичар, прв шеф на државата кој се појавил на обвинителна клупа во модерната историја на Франција, е обвинет дека се обидел да поткупи судија со атрактивна работа во замена за внатрешна информација за истражување на финансиите во неговата предизборна кампања.