Француските левичарски партии формираа „народен фронт“ за изборите

Социјалистите, зелените, комунистите и Непокорна Франција се во заедничка платформа со кандидат во секоја изборна единица


Жан-Лук Меланшон

 

Четирите главни левичарски партии во Франција се согласија да формираат „Народен фронт“ (НПФ) за предвремените избори, да водат кампања на заедничка платформа и да изнесат единствен кандидат во секоја изборна единица.

Социјалистичката партија (ПС), Зелените, комунистите и Непокорна Франција (ЛФИ) предводена од крајниот левичар Жан-Лук Меланшон изјавија дека постигнале договор по неколкудневни тешки разговори и дека ќе го претстават својот манифест подоцна во петок.

„Напишана е нова страница во историјата на Франција“, се вели во заедничката изјава. Меланшон на Твитер ги испрати своите „најтопли честитки и благодарност до нашите преговарачи кои имаа четири непроспиени ноќи“ одлучувајќи за програмата и кандидатите.

Политичарите од алијансата рекоа дека договорените политики вклучуваат намалување на старосната граница за пензионирање, која претседателот Емануел Макрон ја подигна со непопуларна промена минатата година, поврзување на платите со инфлацијата и воведување данок на богатство за богатите.

Иан Бросат, комунистички сенатор, рече дека промената на пензионирањето, што доведе до масовни улични протести, ќе биде поништена и старосната граница за пензионирање на Франција ќе се врати на 60 години. Пратеникот на ЛФИ, Франсоа Руфан, рече дека левицата сега може „да ја започне нашата кампања – со цел победа!“

Анкетите покажуваат дека НПФ, повторување на лево-зелената алијанса Нупес, формирана за парламентарните избори во Франција во 2022 година, веројатно нема да го победи крајнодесничарскиот Национален собир (РН) на Марин Лепен, кој има околу 33 отсто од гласовите.

Но, може да освои повеќе од 25 отсто, давајќи ѝ повеќе од доволно пратеници во 577-членото национално собрание за да ја спречи центристичката коалиција на Макрон – која се предвидува дека ќе изгуби половина од пратениците – и РН, која може да го удвои својот број, да формираат стабилно мнозинство.

Внатрешните борби продолжија во централно-десничарската партија Републиканци, партијата на поранешните претседатели Жак Ширак и Никола Саркози, откако нејзиниот претседател Ерик Чиоти најави изненадувачки сојуз со РН.

Тоа го натера остатокот од раководството на партијата да го смени во средата, но Чиоти во четвртокот рече дека тој сè уште е лидер на партијата, отфрлајќи ги напорите за негово соборување како нелегални „зборувања, мали битки од просечни луѓе… кои ништо не разбираат“.

Чиоти го нарече гласот на неговите противници како обид за „преземање“ и рече дека ја оспорува неговата валидност на суд. Парискиот трибунал ќе го испита случајот подоцна во петок, изјавија судски извори за агенцијата Франс прес.

Говорејќи на БФМ-ТВ во петокот наутро, Жордан Бардела, 28-годишниот претседател на РН и веројатен премиер доколку екстремно десничарската партија освои мнозинство во парламентот, рече дека десничарската алијанса ќе поднесе заеднички кандидати во околу 70 изборни единици.