Францускиот Парламент ја продолжи вонредната состојба до 10 јули

Францускиот Парламент синоќа гласаше за продолжување на вонредната состојба во земјата до 10 јули.

Некои пратеници и во Сенатот и во Националното собрание изразија загриженост за импликациите на законот за индивидуалната слобода, пренесува Си-Ен-Ен.

– Поради тоа, францускиот претседател Емануел Макрон ќе го упати законот до Уставниот совет, тело кое ќе испита дали е во согласност со францускиот Устав, изјави портпаролот на Елисејската палата.

Вонредната состојба и овозможува на Владата законска рамка да преземе невообичаени мерки за борба против пандемијата на новиот коронавирус, вклучително и патни ограничувања и мерки за физичка дистанца.