Франција и Германија го заоструваат ставот: побараа санкции од ЕУ за Русија околу труењето на Навални

Франција и Германија во средата соопштија дека ќе предложат санкции на Европската унија против руски лица, откако не добија веродостојни одговори од Москва во врска со труењето на критичарот на Кремљ Алексеј Навални со нервен агенс.

Неколку западни влади изјавија дека Русија, која ги негираше обвинувањата на Навални дека учествувала во неговото труење со во август, мора да помогне во истрагите или да се соочи со последици.

Одлуката и брзината со која двете главни сили на Европа се согласија да продолжат со санкциите сугерираа на зацврстување на дипломатијата на блокот кон Москва, а таа за возврат рече дека повеќе не смета дека е можно „деловно работење како и обично“ со Берлин и Париз.

Овој потег е во целосна спротивност на 2018 година кога на членовите им требаше речиси една година да се договорат за санкции против руски лица по нападот на нервен агенс врз руски шпион во Велика Британија.

„Досега не е дадено веродостојно објаснување од Русија. Во овој контекст, сметаме дека нема друго разумно објаснување за труењето на г. Навални, освен руската вмешаност и одговорност“, рекоа министрите за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан и Хајко Мас во заедничката изјава.

Дипломатите претходно за Ројтерс изјавија дека двете земји ќе предложат санкции за руските воени разузнавачи на ГРУ кога 27-те министри за надворешни работи на ЕУ ќе се состанат на 12 октомври.

„Извлекувајќи ги потребните заклучоци од овие факти, Франција и Германија ќе ги споделат со европските партнери предлозите за дополнителни санкции“, рекоа двајцата министри.

„Предлозите ќе бидат насочени кон поединци кои се сметаат за одговорни за ова кривично дело и кршење на меѓународните норми, врз основа на нивната официјална функција, како и на субјектот вклучен во програмата ‘Новичок’“.

Примероците од крв земени од Навални го потврдија присуството на нервен агенс од забранетото семејство „Новичок“, соопшти во вторникот глобалната надзорна организација за хемиско оружје.

„Наместо соодветна соработка со Руската Федерација во интерес на разјаснување на околностите за тоа што се случило со блогерот, владите на Германија и Франција сега се префрлија на закани и обиди да не уценуваат“, рече портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Париз и Берлин не се подготвени да ги земат предвид фактите што Русија многупати ги искажуваше, рече Захарова, без да ги именува фактите.

„Ние не сметаме дека ‘бизнисот како и обично’ е возможен со Берлин или Париз“, рече таа во коментарите објавени на веб-страницата на Министерството за надворешни работи.

Министрите за надворешни работи на ЕУ се очекува да ја дадат својата политичка поддршка во понеделник, но санкциите не се очекува да бидат одобрени веднаш бидејќи правните текстови мора да бидат подготвени и расчистени од експерти од 27-те земји на ЕУ.

Ле Дријан пред парламентарниот комитет во Париз во средата рече: „Ние со Германија велиме дека појаснувањето од Русија е неопходно и ако не се разјасни, тогаш ќе треба да донесеме заклучоци меѓу Европејците. Синхронизирани сме со Германија “.

Тој рече дека Париз не ја затвора вратата за дијалог со Москва. (Русија)