Франција го почести Кевин Костнер со орден за заслуги во кинематографијата


Кевин Костнер беше почестен со францускиот  Order of Arts and Letter на Канскиот филмски фестивал во неделата, пред светската премиера надвор од конкуренција на неговиот нов вестерн во два дела Хоризонт: Американска сага.

„Вие ја претставувате Америка на широки простори, Америка на слободни умови, Америка на кинематографијата и љубовта кон културата што ја споделуваме на двете страни на Атлантикот“, рече француската министерка за култура Рашида Дати во говорот во кој му оддаде почит на актерот.

Таа продолжи со изјавата: „Секогаш ќе те сакам“ пред да го закачи почесниот медал со лента на белиот костум на Костнер, алудирајќи на неговата улога во блокбастерот „Телохранител“ од 1992 година наспроти Витни Хјустон и нејзината  хит песна „I Always Love You“. 

Костнер со петте деца на црвениот килим на Кан

Order of Arts and Letter е едно од највисоките почести во Франција и им оддава признание на луѓе кои дале значаен придонес за унапредување на уметноста во Франција и низ целиот свет.

Претходни добитници од светот на кинематографијата се Нил Џордан, Шерон Стоун, Џони То, Тим Бартон и Дајан Кругер.

Актерот тогаш требаше да се појави на црвениот тепих за премиерата на Хоризонт во друштво на колешките Сиена Милер, Аби Ли и Сем Вортингтон.

„Среќен сум што сум почестене на овој начин на Канскиот филмски фестивал, меѓународниот дом на кинематографијата, со мојот сопствен филм што ќе се игра, ќе се обидам да ги најдам вистинските зборови“, рече Костнер.

„Кога ќе се видам себеси на почетоците, јас сум многу поедноставна личност отколку што може да си замислите, но го разбирам овој ден, овој момент целосно и ќе го негувам до крајот на мојот живот“.

Филмот натопен со крв, дводелен поглед на експанзијата на американскиот Запад, е раскажан од перспективата на сточарите, фармерите и војниците кои градат иднина за себе во регионот, како и домородците кои прво живееле таму.

Тоа е длабоко личен проект за Костнер, кој вложи голем дел од своето богатство во снимањето на филмот од 100 милиони долари, вклучително и под хипотека на неговиот ранч. Тој го режира и глуми во филмот, кој исто така е продуцент и ко-сценарист.

Иако Костнер доби возбудлива реакција по објавувањето на филмот, тричасовното траење на „Horizon“ и приказната за американската граница можеби се покажаа премногу за некои. Во текот на филмот имаше многу излегувања – многу присутни се вратија, но некои не. Во филмот, Костнер се пробива низ Дивиот Запад од 19 век. Попатно, тој има сексуална лудост со девојка во неволја, која е 33 години помлада од него, и пука и убива многу злобен колега доселеник – што заработи најголем аплауз за време на филмот. За разлика од типичниот филм што некој би го видел во Кан, „Хоризонт“ се затвора со привлечен преглед на следниот дел.

Вестерн жанрот беше љубезен кон Костнер низ годините. Тој имаше хит на бокс офисот со „Отворен опсег“ и голем успех со „Dances With Wolves“, и двата ги режираше. Костнер доби и Оскар за продукција и режија на „Танц со волците“. Голем дел од публицитетот пред објавувањето на „Хоризонт“ се фокусираше на неуредната пауза на Костнер од „Јелоустоун“, хит-шоуто што тој го води и нагло си замина и покрај успехот во рејтингот. Продуцентите на серијата тврдеа дека Костнер бил помалку достапен кога комплицираната продукција на „Хоризонт“ го монополизирала неговото време.

Премиерата на првиот дел од „Хоризонт“ е на 28 јуни во САД, а второто поглавје ќе дебитира во кината на 16 август. 

Во ансамблот на „Хоризонт“ се Сиена Милер, Сем Вортингтон, Џовани Рибиси, Џена Мелоун, Аби Ли, Мајкл Рукер, Дени Хјустон, Лук Вилсон, Изабел Фурман, Татанка Менс, Овен Кроу Шу, Џејми Кембел Бауер и Томас Хејден црква.