(Фото + видео) Каков имот ќе наследат децата на Ивана Трамп ?


 

САД– Ивана Трамп, прва од трите сопруги на Доналд Трамп, почина на почетокот на месецот на 73-годишна возраст.

Гламурозниот уред од 1980-тите, кој го надгледуваше дизајнот на ентериер за The Trump Organization, го донесе нејзиниот стил на раскошен сјај на места како Трамп Тауер и хотелот Плаза.

„Ако нешто би можело да биде обложено во злато или тапацирано во дамаск, тоа би било нејзиното мото според Гардијан. Тој изглед стана суштински елемент на брендот Трамп.

По нивниот многу јавен развод во 1992 година, бизнисменката лансираше популарни линии за облека и накит на Home Shopping Network и QVC.

Нејзиниот златен допир се протега и по нејзината смрт, со наследство на недвижен имот од висока класа. Нудиме обиколка на прекрасните имоти во сопственост на мајката на Иванка Трамп, Доналд Трамп Џуниор и Ерик Трамп.

Гринич, КТ

Додека беа во брак, Ивана и Доналд уживаа во викендот во гратчето Гринич, КТ. Тие купиле имот на брегот таму во 1982 година за 4 милиони долари. Ивана ја задржа оваа резиденција кога парот се разведе. Во 1998 година, таа го продаде за 15 милиони долари.

Поставен на речиси 6 хектари, замокот од 20.000 квадратни метри со осум спални се врати на пазарот во 2018 година за 45 милиони долари. Тоа беше домот со највисока цена во Гринич во тоа време. Во 2019 година беше повторно наведен за 38,5 милиони долари, а потоа беше намален на 32 милиони долари следната година. Нема запис дека домот бил продаден.

Продавачите го реновираа домот, посебно отстранувајќи го златниот лист што Ивана го додаде на Грузискиот колонијален стил. Додадоа и затворен базен, куќа за гости и тениско игралиште.

Луксузниот комплекс вклучува и минијатурен терен за голф, отворен базен, пристаниште за длабоки води, трикатна ротонда и домашно кино.

Њујорк Сити, Њујорк

По разводот, Ивана плати 2,5 милиони долари во 1992 година за прекрасна градска куќа на Апер Ист Сајд каде што ги одгледала своите деца.

Секако, таа на имотот од почетокот на векот му го даде својот дизајн сензибилитет. Тоа вклучуваше позлатен декор, лустери и ѕидни мурали. Планот на подот има формална трпезарија, дневна соба и теретана.

Внатрешните простори исто така имаат „соба за леопард“ со декор со животински принт. Спиралните скали се протегаат на сите седум нивоа од домот.

Ивана живеела во овој дом повеќе од 30 години и била пронајдена на дното на скалите откако наводно доживеала срцев удар. Набргу по нејзиниот развод, Ивана, исто така, зеде шпанска медитеранска палата во луксузната локација на Јужна Флорида, омилена од семејството Трамп.

Се наоѓа на околу половина милја од Мар-а-Лаго, каде што живее Доналд.

Се чини дека вкусот на Ивана за недвижнини во Флорида беше профитабилен.

Таа го купи својот дом во Палм Бич во 1994 година за 4,4 милиони долари. Домот беше наведен во февруари 2014 година за 18,9 милиони долари, а потоа продаден подоцна истото лето за 16,6 милиони долари.

Купувачите ја реновираа резиденцијата од 1920-тите и ја продадоа овој мај за огромни 73 милиони долари.

Домот со девет спални соби и 11 бањи има простор за живеење од 12.352 квадратни метри на парцела акри. Вклучува копно на океанот преку улицата, поврзано со подземен тунел. Домот дизајниран од Адисон Мизнер доби статус на обележје во 1990 година.

Ивана поседуваше и помала куќа на Палм Бич што го купи во 1999 година за 1,85 милиони долари. Таа очигледно го реновирала домот со пет спални соби, но никогаш не се вселила. Наместо тоа, го продала во 2004 година за 2,55 милиони долари. Имотот од 3.700 квадратни метри вклучуваше посебна куќа за гости, базен, фонтана и градини.

Мајами Бич и пошироко

Ивана зеде кондо на плажа во Мајами Бич во 2009 година за 635.000 долари. Кондото со една спална соба и 1,5 бањи има поглед на центарот на градот, а жителите на зградата имаат пристап до базен и клуб на плажа.

Таа, исто така, се вели дека поседувала куќи во Лондон и Сент Тропе на југот на Франција.