Фото: Пожар на Хвар, огнот се шири брзо поради силна бура

На јужната страна на островот Хвар во Хрватска, меѓу местата Завала и Иван Долац, во неделата вечерта изби пожар, јавија хрватските медиуми.

Поради силната бура што дува во тоа подрачје, пожарот се шири брзо, а локалните пожарникари се обидуваат да го локализираат и да го стават под контрола.

Posted by Općina Jelsa Online on Недела, 22 март 2020