(Фото) Погледнете каков автомобил му подари Путин на Ким Џонг-ун – 2 метра широк, 6 тона тежок


Рускиот претседател Владимир Путин му подари автомобил на својот севернокорејски колега Ким Џонг-ун, објавија во вторникот севернокорејските државни медиуми. Тоа е уште еден знак за затоплување на односите меѓу двете земји, што предизвика загриженост во светот.

Автомобил од руско производство за лична употреба на Ким беше испорачан од руска делегација во неделата, објави Корејската централна новинска агенција (КЦНА).

Сестрата на Ким и висок функционер во Пјонгјанг, Ким Јо Јонг, му се заблагодари на Путин во име на нејзиниот брат и рече дека „подарокот служи како јасна демонстрација на посебните лични односи меѓу врвните лидери на Северна Кореја и Русија“.

Искуство повеќе од еден век
Сепак, каков автомобил подари Путин? Очигледно, тоа е моделот Aurus Senat, произведен од компанијата Aurus Motors, основана дури во 2018 година, но тесно поврзан со државниот автомобилски институт NAMI, кој развива возила повеќе од еден век.


Во 2013 година, НАМИ започна со развој на нов руски претседателски државен автомобил, кој требаше да го замени тогаш сегашниот Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard, а во 2018 година овие возила беа претставени во линијата Aurus Kortezh. Тука спаѓаат седанот и лимузината „сенат“, караванот „арсенал“ и теренецот „комендант“.

Основна цена 300 илјади долари
На 19 февруари 2019 година, руското Министерство за индустрија и трговија објави дека Tawazun Holding, со седиште во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати, ќе инвестира во 36% од акциите. Цивилната верзија на Сенатот е произведена од заедничко вложување помеѓу НАМИ и ЛиАЗ. Малопродажната цена првично беше 10 милиони рубљи (160.000 долари), но во 2021 година, уште пред првите испораки, таа беше зголемена на дури 20 милиони рубли или 300.000 долари.


Сепак, автомобилот што му беше подарен на севернокорејскиот моќник сигурно ќе биде значително поскап од тоа, и тоа поради повеќе причини. Имено, тој секако е блиндиран (поверојатно нивоа на VR 8 или VR10), што може да ја удвои цената на самиот автомобил, а за нивото на опрема одговорна за удобноста нема потреба да се зборува. Она што е сигурно е дека нема ништо подобро.

Моторот е развиен од Porsche
Автомобилот е долг 6 метри и 62 сантиметри, широк повеќе од два метри, а масата на возилото мора да биде огромна поради оклопните додатоци. Некои претпоставки велат и 6 тони.


Патем, седанот е придвижуван од мотор во чиј развој беа вклучени Porsche и Bosch. Станува збор за 4,4-литарски V8 мотор со два турбополначи кој развива 598 КС. Интересно е тоа што се работи за хибридно возило кое има и електромотор од 63 КС. Моќта се пренесува на задните тркала со деветстепен автоматски менувач, специјално развиен за овој автомобил.