(Фото) Мет Гала низ годините : Од Џеки Кенеди до леди Ди

САД-  Од 70-тите до денес, црвениот хуманитарен килим (Мет Гала) и тематската изложба на Институтот за костимографија на њујоршкиот музеј “Метрополитен” е патека по кој врват само ѕвезди, моќни и богати, а гостите ги избираат главните уреднички на американскиот „Вог“ некогаш Дијана Вреланд, а сега Ана Винтур, заедно со Ендру Болтон, кустосот на Институтот за костимографија. Влезницата чини 30 илјади долари.

Ив Сен-Лоран, грофицата Жаклин де Рибес и бил Блас

Прв пат, годинава, заради коронавирусот , Мет Гала не се одржа на 4 мај (секој прв понеделник во мај) традиционално, туку на еден начин, виртуелно, со потсетување на најубавите тоалети и модни додатоци од изминатите изданија или пак ѕвездите позираа со избраните тоалети од дома, во чест на настанот.

Бјанка и Мик Џегер, 1974

„Вог“ избра незаборавни моменти од Мет Гала од почетокот до ланското издание, а некои од фотографиите прв пат се објавуваат во јавноста.

Дајана Вреланд, изложба за Вог, 1974
Дајана Вреланд и Мариза Беренсон
Џеки Кенеди, 1979
Наоми Кембел, 1990
Леди Дајана, во Диор, 1996
Никол Кидман, Том Форд и Адријан Броди, 2003
Бијонсе и Џеј-Зи, 2015
Ким Кардашијанс и Кање Вест, 2015
Мадона, 2015
Ријана, 2015
Гала-маса, 2015
Селфи, 2017
Дајане Кругер и Прабал Гурунг, 2018
Зендаја и Мајкл Корс, 2016
Џеф Безос, 2019
Кети Пери, 2019