Формирани четвртфиналните двојки кај тенисерките на Австралија опен


 

Одредени се сите четвртфинални двојки на женскиот дел од Грен слемот во Мелбурн.

За влез во полуфиналето ќе се борат:
Елена Рибакина (Казахстан) – Елена Остапенко (Летонија)
Џесика Пегула (САД) – Викторија Азаренка (Белорусија)
Каролина Плишкова (Чешка) – Магда Линет (Полска)
Арина Соболенко (Белорусија) – Дона Векиќ (Хрватска).

Четвртфиналната фаза на Австралија опен 2023 почнува утре.