Финалисти на LVMH: Ријана и Стела Мекартни избираат најдобри млади дизајнери

Франција– Најголемата модна компанија LVMH ги објави осумте финалисти кои се номинирани за наградата LVMH за 2020 година за млади модни дизајнери.

Победниците ќе бидат објавени на 5 јуни.

Финалистите се избрани меѓу 20 кандидати во полуфиналето во февруари, од Токио, Кејптаун, Лондон и Њујорк. LVMH исто така објави дека Ријана, Вирџил Аблох и Стела Мекартни ќе се приклучат на жирито во одлучувањето за победниците и на наградата LVMH и на наградата Карл Лагерфелд на 5 јуни во париската фондација Луј Витон.

„Оваа година, уште еднаш, полуфиналистите нè импресионираа со нивната креативност и нивната посветеност да создаваат облека што ја почитуваат животната средина“, рече Делфин Арнаут, директор и извршен потпретседател на Луј Витон, во изјавата. „Би сакал да им честитам на сите!“

Луксузни малопродавачи на мода 24S и MatchesFashion ќе ги вклучат и осумте финалисти на нивните платформи за нивно промовирање на интернационално ниво.

На панелот на жирито со дебати ќе се вклучат и славните модни дизајнери Николас Гескиер, ​​Марија Грација Кјури, Марк Џејкобс, Клер Вејт Келер, Сидни Толедано и Жан Пол-Клавери.