„Филмски критичар“ – Квентин Тарантино наесен ќе го снима последниот филм


САД– Квентин Тарантино, препознатлив по легендарните филмови „Палп фикшн“ и „Џанго“ го подготвува својот десетти и последен филм, чиј работен наслов е „Филмски критичар“ (The Movie Critic). „Холивуд рипортер“ објави дека Тарантино ќе почне да го снима филмот наесен.

Деталите за филмот се држат во тајност, но изворите велат дека приказната е сместена во 1970-ите во Лос Анџелес и ќе се фокусира на женски лик. Постои можност дека филмот ќе биде за Полин Каел, една од највлијателните филмски критичарки на сите времиња, која почина во 2001.Таа беше позната по нејзините жестоки борби со уредниците, како и со филмаџиите. Во доцните 1970-ти, Каел имаше многу краток мандат работејќи како консултант за Парамаунт, позиција што ја прифати по совет на актерот Ворен Бити. 

Претходниот филм на Тарантино, „Беше еднаш во Холивуд“, освои два оскара во 2020 и заработи 877 милиони долари на светско ниво.

Тарантино веќе две децении владееше со способноста да ги привлече најпосакуваните актери, работејќи со Леонардо ди Каприо и Бред Пит по два пати. Му овозможи на Кристоф Волц да освои два Оскари. Семјуел Л. Џексон е чест негов соработник. Ако ова навистина е неговиот последен филм, сите ќе сакаат улога во филмот.

Режисерот долго време тврди дека сака да режира 10 филмови или да се пензионира до својата 60-та година. Сценаристот-режисер има снимено девет (ако ги брои двата филма на Kill Bill како еден) и наполни 60 години подоцна овој месец.

Тој, исто така, се залага за филозофија дека режисерите излегуваат од контакт како што стареат. Во 2012 година, тој изјави за Плејбој: „Сакам да застанам на одреден момент. Директорите не стануваат подобри како што стареат. Обично најлошите филмови во нивната филмографија се оние последните четири на крајот. Јас се занимавам со мојата филмографија, а еден лош филм е три добри. Не ја сакам таа лоша, недопрена комедија во мојата филмографија, филмот што ги тера луѓето да мислат: „О, човек, тој сè уште мисли дека е пред 20 години.“ Кога режисерите ќе остарат, не е убаво .“

Тарантино е еден од најпознатите автори во Холивуд, опседнат со филмската историја и жанровите кои се стремат да дејствуваат на маргините на индустријата, како што се шпагети вестерните, блаксплоатацијата и шопсоки. Но, неговиот модерен и возвишен став кон тие жанрови му донесе двеОоскари за најдобро сценарио (за Pulp Fiction и Django Unchained), три номинации за најдобра режија и една номинација за најдобар филм.

И покрај тоа што планира да се повлече од снимањето филмови, тој изрази интерес за други креативни места, истакнувајќи во интервјуата дека би можел да режира ограничени серии или претстави. Во 2021 година, тој го објави својот прв роман, романизација на „Беше еднаш во Холивуд“. (Холивуд рипортер)