Филипче: Нема потреба од полициски час ако се почитуваат мерките

Засега нема потреба од воведување полициски час, рестриктивните мерки што се досега донесени се доволни, и ако се почитуваат ќе дадат резулат во следниот период, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој повторно апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките, особено забраната за групирање на јавен простор која со вчерашната одлука на Владата е продолжена во текот на целиот ден, наместо како досега од 21 часот.

Филипче истакна дека особено загрижува групирањето на младите во парковите забележано изминатиот викенд.

– Целта на целосната забрана за групирање е токму да се спречи собирањето во парковите по 21 часот кога затвораат кафулињата и другите угостителски објекти, што носи ризик за ширење на Ковид-19, истакна министерот за здравство, одговорајќи на новинарски прашања по денешната посета на пунктот за тесирање во поликлиниката „Јане Сандански“.

Во сите болници во државата, освен во Струмица и во Куманово, има слободни болнички кревети. Станува збор не само за инфективните, туку и за интерните одделенија кои сега се целосно наменети за третман на ковид пациенти со соодветен распоред на лекари, рече Филипче.

Одговарајќи на новинарски прашања по посетата на поликлиниката „Јане Сандански“, министерот Филипче рече дека на интерните клиники има доволно слободни кревети, пристап до кислород и сè што е потребно за лекување на пациентите.

– За периодот којшто доаѓа имаме план за сместување на пациенти и во други интерни клиники и план за распоред на стручниот кадар, односно лекари, интернести и медицински сестри кои ќе работат со ковид пациенти. Во овој момент сè уште нема потреба да се менува системот на закажување Мој термин, рече Филипче.

На интерните клиники, како што посочи, направени се тимови во кои секогаш има и пулмолози кои помагаат во третманот и давањето на соодветна терапија за пациентите.

Во однос на забелешките од матичните лекари за алгоритмите, Филипче рече дека алгоритмите се препорачани од Светската здравствена органзизација и оти тоа не е нешто што може да се менува на нечие барање.

– Во препораките јасно стои дека брзите тестови даваат резултати доколку се направат во првите пет дена од појавата на симптомите, подвлече Филипче, посочувајќи дека за секоја форма на болеста има соодветна препорака.

До матичните лекари има препорака како се третираат пациентите, односно кои може да се третираат во домашни услови, а кои мора да се хоспитализираат.

Коментирајќи ги информациите дека во Агенцијата за вработување има невработени лекари и медицински персонал, Филипче со одговор дека до нив нема таков податок и оти ваквите информации се истражуваат.

–  Немаме податок дека има невработени лекари. Во изминатите две ипол години дадовме повеќе од 5.000 согласности за работа. Ова е навистина чудно и тоа сега го истражуваме, рече Филипче.