„Ферари 250 GTO“ продаден за речиси 52 милиони долари, тој е вториот најскап автомобил досега


Вчера во Њујорк беше продаден FERRARI 250 GTO од 1962 година за 51,7 милиони долари, што го прави вториот најскап автомобил некогаш продаден на аукција, објави Sotheby’s. Аукциските гиганти Сотби и Кристи ја завршуваат есенската сезона со милијарди долари оваа недела, благодарение на делата на Пикасо, Моне и Сезан продадени за време на ултра шик њујоршки вечери преполни со богати колекционери и анонимни купувачи на телефони.

Ферари 250 ГТО е светиот грал, велат од Сотби
Врвот на сезоната беше Ferrari 250 GTO, кој Sotheby’s го нарече светиот грал на пантеонот за спортски автомобили и го спореди со ремек-дела на светот на уметноста. Во сопственост на американски колекционер веќе 38 години, примерокот на легендарниот италијански спортски автомобил на тој начин симна од тронот уште едно Ferrari 250 GTO продадено во 2018 година на Sotheby’s за 48 милиони долари.

Еден мерцедес лани беше продаден за 135 милиони евра
Но, најновиот рекорд не го достигна апсолутниот за автомобили на аукција, Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé минатата година беше продаден за 135 милиони евра.

Еден од тие два примерока на спортски автомобил беше продаден на доверлива аукција во мај 2022 година во музејот на германскиот производител во Штутгарт, тој беше најскапиот автомобил некогаш продаден во светот, без разлика дали е на аукција или приватна продажба, рече портпаролот на RM Sotheby’s.