Федерер со победа ја започна сезоната на трева

Роџер Федерер ја започна со победа својата сезона на трева. Во натпреварот од првиот круг на неговиот омилен турнир во Хале, Швајцарецот го победи Џон Милман со 7:6 (1), 6:3.

Деветкратниот шампион во германскиот град го загубил својот претходен натпревар со Милман во четвртиот круг од Ју Ес Опен, но сега делумно се одмазди за она што се случи.

Единствената брејк-шанса пред Милман дојде кога Федерер сервираше за натпреварот. Самиот 20-кратен Гренд слем шампион немаше многу можности да направи брејк на сервис противникот. Единствената шанса дојде во шестиот гем на вториот сет, кога и дојде успехот на Федерер, кој во првиот сет мораше да помине низ тајбрејк.

Во Хале, Маестро ќе се обиде да стигне до првиот турнир со двоцифрен број титули. Сепак, неговиот пат нема да биде лесен, бидејќи во вториот круг ќе се сретне со Жо-Вилфрид Цонга, кој го порази својот сонародник Беноа Пер со 6: 4, 7: 5.