Федерер е најбогат тенисер, иако не игра една година


Англија– Вимблдон започнува на 27 јуни во Лондон, со Рафаел Надал од Шпанија на половина пат до Грен слем календарската година. Тој веќе ги освои годинешните два големи турнири – Австралија Опен и Отвореното првенство на Франција – давајќи му 22 Грен слем победи во кариерата за неговата кариера.

Надал е носител број 2 на турнирот, а носителот број 1, долгогодишниот ривал Новак Ѓоковиќ, ќе ја бара својата 21-ва победа во кариерата на големи. И има многу мажи на теренот со соништа за соборување на великаните на сите времиња и за освојување на сопствената Грен слем титула.

На женската страна, светскиот рекет број 1, Полјакката Ига Свијатек е прва носителка, но сите погледи ќе бидат насочени кон Серена Вилијамс, која се враќа на тенисот по една година отсуство поради повреда.

На тој пат, многу пари ќе се заработат и на теренот и надвор од теренот бидејќи најголемите светски тенисери ќе го наплатат и својот талент и нивната ѕвездена моќ.

Еве еден поглед на пет најбогати, активни играчи во светот кои се упатуваат на Вимблдон на кој ќе им недостигаат неколку од најголемите спортски имиња.

РОЏЕР ФЕДЕРЕР

Нето вредност: 550 милиони долари

Роџер Федерер можеби е најдобриот машки тенисер што некогаш излегол на теренот – но неговиот статус оди подалеку од само тенис. На листата на Форбс за 2022 година на најплатени спортисти во светот во сите спортови, тој се рангираше на 7-то место, и покрај тоа што не одигра натпревар по јуни 2021 година поради долготрајна повреда на коленото за која беше потребна операција. Во неговата заработка од 90,7 милиони долари во изминатата година, само 700.000 долари од нив дојдоа од теренот, според Форбс.

Лавовскиот дел од неговото богатство доаѓа од договорите за спонзорства, вклучувајќи ги и оние со Вилсон, Мерцедес-Бенц, Ролекс и Уникло. На теренот, тој има освоено 130,6 милиони долари и 103 титули, вклучувајќи 20 грен слем шампионати. Тој го освои Вимблдон осум пати, но ќе го пропушти овогодинешниот настан додека неговото закрепнување продолжува.

СЕРЕНА ВИЛИЈАМС

Нето вредност: 250 милиони долари

Серена Вилијамс се враќа на Вимблдон барајќи ја својата осма титула на славното место во Лондон. Таа нема играно на турнеја откако се здоби со повреда на десната нога во првото коло на турнирот во 2021 година.

23-те Грен слем титули на Серена се рангирани на второто место по австралискиот Маргарет Корт кај жените. Нејзината заработка од 94,5 милиони долари во кариерата е на врвот на сите жени во победи на теренот и е двојно поголема од онаа на бр. 2, која е нејзината сестра, Венус Вилијамс, според Spotrac. Со плата од 45,3 милиони долари, Серена се најде на 31-то место на листата на Форбс за спортисти со најголема заработувачка за 2022 година. Сите освен 300.000 долари дојдоа од поддршката и нејзините бизниси, вклучувајќи ја и нејзината инвестиција во стартапи преку потфатите на Серена, објави Форбс.

НОВАК ЃОКОВИЌ

Нето вредност: 220 милиони долари

Новак Ѓоковиќ има освоено 20 грем-слем турнири, што го врзува со неговиот ривал Роџер Федерер и го става два зад Рафаел Надал најмногу досега. Три од тие победи беа Отвореното првенство на Франција во 2021 година, Австралија опен и Вимблдон.

Во февруари 2022 година, Ѓоковиќ го загуби своето место на рангирањето бр. 1 во светот, надминато – барем накратко – од Русинот Даниил Медведев. До тој момент, Ѓоковиќ ја имаше функцијата 361 недела во текот на неговата кариера – што е еквивалент на околу седум години.

Ѓоковиќ на теренот заработи 156,5 милиони долари, повеќе од кој било друг играч во историјата.

РАФАЕЛ НАДАЛ
Нето вредност: 220 милиони долари

Како бр.4-рангирани машки тенисер во светот, Рафаел Надал им се придружи на своите ривали Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ во доминацијата на тенисот во 21 век толку темелно што само мал број други мажи успеаја да освојат нешто вредно за победа во последните 15 години или така. Тој ги освои првите два Грен слем турнири во 2022 година, Австралија Опен и Отвореното првенство на Франција. Тој има 22 грен слем титули на заслуги, повеќе од кој било човек во историјата.

Според Spotrac, Шпанецот во текот на својата дведецениска кариера освои 130,7 милиони долари. Но, објави Форбс, тој заработува речиси двојно повеќе од својата плата на терените преку корпоративни договори и договори за спонзорства, кои вклучуваат партнерства со Најк, Киа и Сантандер.

ЕНДИ МАРЕЈ
Нето вредност: 100 милиони долари

Повредите го забавија Енди Мареј во изминатите неколку години, но тој останува сила на теренот и во заработувачката моќ.

Во 2013 година, тој влезе во историјата како првиот маж Британец од 1936 година кој го освоил Вимблдон. Тој се врати во 2016 година за да го однесе дома трофејот на Вимблдон по втор пат кога го победи Милош Раониќ.

Според Форбс, Мареј има заработено 62,8 милиони долари во наградната сума, а неговите договори за брендови вклучуваат Under Armour, Standard Life, Head и Jaguar.