Фаворитот Украина победи на Евросонг во Торино (видео)


Италија- Откако жирито ги соопшти резултатите, Англија беше водечка со 283 поени, а Шведска и Шпанија беа блиску зад неа со 258 и 231 поен, но како што сите знаеме, тоа е само половина од приказната.

По објавувањето на јавното гласање преполно со тензии, беше откриено дека Украина доби врвни оценки кај публиката од цела Европа и Австралија со 439 поени.

На крај,  „Калуш оркестра“ со „Стефанија’ од Украина ја освои победата со вкупно 631 бод.

Ова е трета победа на нацијата, по победите во 2004 и 2016 година.

Оркестарот Калуш формиран како огранок на рап групата Калуш, e фокусиран на мешање на модерните хип-хоп звуци со мотивите кои се наоѓаат во традиционалната музика и уметност на Украина. Заедно, Oleh Psiuk, Ihor Didenchuk, MC KylymMen, Tymofii Muzychuk, Vitalii Duzhyk и Sasha Tab создаваат звук и атмосфера на која цела Европа одговори вечерва.

Eurovision Song Contest 2021 – The Results:

 1. 🇺🇦 Ukraine: Kalush Orchestra – Stefania(631 points)

 2. 🇬🇧United Kingdom: Sam Ryder Spaceman(466 points)

 3. 🇪🇸 Spain: Chanel –SloMo(459 points)

 4. 🇸🇪 Sweden: Cornelia Jakobs –Hold Me Closer (438 points)

 5. 🇷🇸 Serbia: Konstrakta –In Corpore Sano (312 points)

 6. 🇮🇹 Italy: Mahmood & BLANCO –Brividi (268 points)

 7. 🇲🇩 Moldova: Zdob și Zdub & Advahov Brothers –Trenulețul(253 points)

 8. 🇬🇷 Greece: Amanda Georgiadi Tenfjord – Die Together (215 points)

 9. 🇵🇹 Portugal: MARO –Saudade Saudade(207 points)

 10. 🇳🇴 Norway: Subwoolfer –Give That Wolf A Banana (182 points)

 11. 🇳🇱 Netherlands: S10 – De Diepte (171 points)

 12. 🇵🇱 Poland: Ochman – River (151 points)

 13. 🇪🇪 Estonia: Stefan –Hope (141 points)

 14. 🇱🇹 Lithuania: Monika Lui – Sentimentai(128 points)

 15. 🇦🇺 Australia: Sheldon Riley –Not The Same (126 points)

 16. 🇦🇿 Azerbaijan: Nadir Rustamli –Fade To Black (106 points)

 17. 🇨🇭 Switzerland: Marius Bear –Boys Do Cry(78 points)

 18. 🇷🇴 Romania: WRS –Llámame (65 points)

 19. 🇧🇪 Belgium: Jérémie Makiese –Miss You(64 points)

 20. 🇦🇲 Armenia: Rosa Linn – Snap (61 points)

 21. 🇫🇮 Finland: The Rasmus –Jezebel(38 points)

 22. 🇨🇿 Czech Republic: We Are Domi –Lights Off (38 points)

 23. 🇮🇸 Iceland: Systur – Með Hækkandi Sól (20 points)

 24. 🇫🇷 France: Alvan & Ahez –Fulenn (17 points)

 25. 🇩🇪Germany: Malik Harris –Rockstars (6 points)