Фаучи не очекува ново заклучување на САД и покрај зголемените случаи на делта сојот

Главниот медицински советник на претседателот Џо Бајден, д-р Ентони Фаучи, во неделата рече дека не очекува дека САД ќе се вратат на заклучување, и покрај зголемените ризици од инфекции со СОВИД-19, што ги носи варијантата делта.

„Мислам дека нема да видиме заклучувања“, рече Фаучи, кој е и директор на Националниот институт за алергии и заразни болести, во емисијата „Оваа недела“ на АБЦ.

„Мислам дека имаме доволен процент луѓе во земјата – не доволно за да ја уништиме епидемијата – но верувам доволно за да не дозволиме да влеземе во ситуацијата во која бевме минатата зима“.

Напливот на случаи со варијантата делта го растреперува светот. Делови од Азија кои претходно беа релативно успешни во спречувањето на СОВИД-19, како што се Филипините, Тајланд и Виетнам, сега ги заклучуваат жешките точки. 

Некои ги враќаат назад ограничувањата. Од понеделник, армискиот персонал ќе му помогне на полицискиот во најголемиот австралиски град Сиднеј, проверувајќи дали луѓето кои се тестирани позитивно се изолираат.

Во Франција, каде владата се бори против четвртиот бран на инфекции, илјадници луѓе протестираа трет викенд по ред против воведувањето задолжителна здравствена дозвола со која се докажува вакцинација што ќе биде потребна за влез во многу јавни места.

Иако Фаучи не мисли дека САД ќе треба повторно да се затворат како и минатата година, тој предупреди на Еј -Би -Си дека „работите ќе се влошат“, бидејќи варијантата делта продолжува да се шири.

„Имаме 100 милиони луѓе во оваа земја кои имаат право да се вакцинираат и не се вакцинираат“, рече тој.

Просечниот број на нови случаи пријавени секој ден е скоро двојно зголемен во изминатите 10 дена, а бројот на хоспитализирани пациенти во многу држави расте, според анализата на Ројтерс.

Во исто време, бројот на Американци што се вакцинираат е зголемен. 

„Позитивно е што луѓето стануваат свесни и ова може да биде пресвртница за оние кои се двоумеа“, рече директорот на Националниот институт за здравство Френсис Колинс во неделата за Си -Ен -Ен. „Тоа е она што очајно треба да се случи ако сакаме да ја вратиме делта варијантата на своето место, бидејќи во моментов има прилично голема ‘забава’ среде земјата“.

Флорида се соочува со еден од најлошите бранови во земјата, врз основа на бројот на нови случаи по жител. Пријавени се повеќе од 110.000 нови случаи во изминатата недела, што претставува зголемување од 50 отсто во однос на претходната недела.

Варијантата делта, прво откриена во Индија, е заразна како сипаници и е многу позаразна од обичната настинка или грип, велат американските центри за контрола на болести во внатрешен документ. Може да се пренесе од вакцинирани луѓе и може да предизвика посериозни болести од претходните видови. (Ројтерс)