Евровизиската кралица Нета: Замислував дека лежам во када полна со крофни (видео)

Израел/Холандија- Синоќа, заради коронавирусот прв пат во 64-годишната историја не се одржа Евросонг (една од најгледаните ТВ-преноси на планетата, со просечна годишна публика од 200 милиони) во Ротердам, ама Холанѓаните направија спектакуларно и топло шоу кое го обедини цел свет Eurovision: Shine a Light. Нета Барзилаи, која победи во Евровизија, претставувајќи го Израел во 2018 година, ја разбира и се согласува со одлуката да не се продолжи со верзија на Евровизија од дистанца, но вели дека откажувањето е „срам“, затоа што за неа конкуренцијата била „најчудното, најжешкото, неверојатно, шарено, чувствително, возбудливо возење што го имав во целиот мој живот “.

Нетта e актуелна со новиот спот за „Рики Езеро“, прослава во Вархолија, ода на западниот капитализам и потрошувачизам.

-Спотот е големо љубовно шоу за американската култура: големи тегли од мајо и кечап и крофни, и капитализам, што ги славам, затоа што верувам во тоа критиките доаѓаат со љубов “, вели Нета. И додека таа очигледно е меѓународен феномен, целото видео беше инспирирано од две нејзини квинтензивно американски опсесии: ТВ водителка за која е именувана песната… и Чез Виз.

На Модна недела во Тел Авив

Нета и нејзините постари браќа добија можност да ги посетат САД преку програма за размена на студенти, а број 1 на листата на желби за туристичка дестинација на Нета беше самопослуга. „Го прашав туристичкиот водич,‘ Слушајте, моите големи браќа и јас и двајцата сме опседнати со нешто што го видовме на ТВ наречено Чеиз Виз. Дали сте запознаени со тоа? Затоа што ми требаат околу 20 лименки од ова, ако ова е реално. “Не можевме да веруваме дека имало. Водичот беше толку засрамен, но тој ме однесе во супермаркетот и јас бев толку возбуден. Вие не знаете колку обожавател, колку сме опседнати, ние сме од оваа [американска] култура“, се смее Нета.

„Гледав крофни и гледав чаши – сето ова„ чудо храна “, го нарекувам, што не беше дозволено во нашата куќа. Како што можете да ме видите, генетски, моите браќа и јас сите сме исти. Сите ние го имаме овој лукав изглед и сите имаме сладок заб, така што нашата мајка навистина се потруди да забрани ваков вид работи во нашата куќа “, признава Нета. „И кога имав 10 години, сонував за оваа храна. Го замислував. Го сакав, копнеам, имав тајна афера со тоа, криејќи ја под креветот.  Се снимав како се капев во крофни и кечап и славев со тегли со четири килограми мајо. И беше неверојатно “.

Нета допрва треба да го освува американскиот пазар и покрај нејзината љубов кон американската култура; неодамнешната турнеја низ државата беше одложена заради Ковид-19. Но, таа само издаде необичен и интроспективен сингл, „Кукавица“, за да се совпадне со Eurovision: Shine a Light; таа синоќа премиерно ја претстави баладата за музички кутии, што совршено го доловува чувството на изолирање во пандемиската ера.Таа, исто така, навести дека ќе биде вклучена во претстојниот филм на Нетфликс Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga , во кој глумат Вил Ферел, Рејчел Мек Адамс, Пирс Броснан и Деми Ловато.