Европскиот првак поразен во Украина: Чупиќ промаши реми

Во второто коло од Сеха лигата во ракомет, Вардар го забележа првиот пораз. Европскиот првак беше немоќен во Украина, каде загуби од Мотор со 32-31. Иван Чупиќ имаше шанда да израмни од пенал во последните мигови од мечот.

Украинците водеа во текот на целиот натпревар, во еден момент и со четири разлика.

Тимур Дибиров даде шест гола за скопјани, а по петпати реализираа Криштопанс и Атман.

Ова е втора победа за Мотор, Вардар има победа и пораз.

Вечерва на програмата е дербито меѓу Веспрем и Загреб.