Европскиот парламент усвои резолуција со која ја осудува корупцијата во Бугарија и владата на Борисов

Непријатен политички удар за Бојко Борисов

Европратениците во четвртокот усвоија критична резолуција за пропустите на владеењето на законот во Бугарија, која е насочена кон Бојко Борисов, премиерот на земјата, и предизвикува загриженост во врска со фондовите на ЕУ што ја разгоруваат корупцијата на високо ниво во земјата.

358 европратеници гласаа „за“ текст со кој се осудува „значително влошување“ на „владеењето на правото, демократијата и основните права“ во Бугарија и се издвојува партијата ГЕРБ на Борисов во врска со „загриженоста дека се користат пари на даночните обврзници збогатување на кругови поврзани со владејачката партија“.

Двесте седумдесет и седум гласаа против, а 56 беа воздржани.

Гласањето е необврзувачко, но има за цел да изврши притисок врз бугарската влада по повеќемесечните антивладини протести, во време кога институциите на ЕУ го мерат механизмот за поврзување на исплатата на средствата на ЕУ со критериумите за владеење на правото. Опозициските политичари и демонстранти го обвинуваат Борисов дека дозволил олигархиска мафија да изврши влијание преку клучните институции како што се судството, медиумите и безбедносните служби.

Борисов потекнува од десноцентристичката група на Европската народна партија, која гласаше против текстот.

ЕПП не успеа да протурка амандмани со кои би се намалила вклученоста на премиерот и неговата партија. За резолуцијата гласаа шест членови на пратеничката група на ЕПП, а 23 беа воздржани. На европската сцена, на Борисов се гледа како на клучен сојузник на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел од ЕПП.

Документот изразува длабоко жалење што во Бугарија има влошување на „демократијата и основните (човечки) права, вклучително и независноста на судството, поделбата на властите, борбата против корупцијата и слободата на медиумите и ја изразува својата солидарност со луѓето од Бугарија во нивните легитимни барања и аспирации за правда, транспарентност, отчетност и демократија“. Европскиот парламент е загрижен за недостатокот на пресуди за највисоките нивоа на владата и инсистира на наметнување контрола за користењето на фондовите на ЕУ.

„Парламентот испраќа силен сигнал дека не можеме да замижуваме кон земјите на ЕУ кои имаат проблем со владеењето на правото и основните права“, рече европратеничката од Зелените, Ска Келер. „Народот на Бугарија заслужува да живее во европска земја ослободена од корупција и каде што нивните права се загарантирани со владеењето на правото“. (Политико)