Еврејски аџии заглавени на границата меѓу Белорусија и Украина

Ни ваму ни таму на границата – еврејските аџии во меѓуграничниот простор (Фото: АФП)

Аџиите тргнаа да го посетат гробот на рабинот Нахман, правнук на основачот на хасидското движење, кој умре во украинскиот град Уман во 1810 година

 

Две илјади ултраортодоксни Евреи се блокирани од вооружените стражари да влезат во Украина на годишен аџилак до гробот на еден рабин, создавајќи импровизиран камп на границата на земјата со Белорусија.

Мажите ги игнорираа предупредувањата на украинските власти да не патуваат по затворањето на нејзините граници на крајот на минатиот месец во обид да се запре ширењето на Ковид-19.

Во четвртокот, официјален претставник на украинскиот министер за внатрешни работи повтори дека на аџиите нема да им биде дозволено да ја преминат границата. „Украина ги затвори своите граници за странците и нема да се прават исклучувања за хасидските [ултраортодоксните] аџии“, рече Михаило Апостол. „Станува постудено и им предлагаме тие… да си одат дома“.

Израелскиот министер за високо образование, Зеев Елкин, апелираше до луѓето да ја напуштат границата. „И покрај многу напори направени да им се помогне на Израелците кои се обидоа да влезат во Украина преку Белорусија или Молдавија, утринава пристигна конечен негативен одговор од украинските власти. Украинците најавија дека нема да дозволат влез преку граничните премини или каква било ограничена делегација. Ги повикувам нашите граѓани да се вратат во Израел и да се покоруваат на упатствата за изолација по нивното враќање. Среќна Нова година “, објави на Твитер.

Во еден момент, десетици аџии хасиди облечени во украински традиционални козачки носии ја испеаја химната на Украина и извикуваа „Слава на Украина!“, Очигледно во надеж дека ќе ги убедат властите да се предомислат.

Украина соопшти дека има околу 2.000 луѓе на границата. Нивната намера беше да го посетат гробот на рабинот Нахман, пра-правнук на основачот на движењето Хасиди, кој почина во 1810 година во градот Уман.

Илјадници ултра-ортодоксни Евреи го посетуваат гробот секој септември за Рош Хашана, еврејската нова година, која започнува на зајдисонце во петок и трае 48 часа.

Аџиите, меѓу кои има луѓе од Франција, САД и Израел, се обидоа да ги заобиколат ограничувањата на Ковид патувајќи преку Белорусија. Тие се наоѓаат меѓу граничните контролни пунктови откако белоруската страна ги пушти да поминат.

Во средата, украинските власти ја обвинија Белорусија за издавање погрешни сигнали до аџиите со укажување дека на крајот ќе им биде дозволено да ја преминат границата. За возврат, белоруските власти ја обвинија Украина за нехуман третман на аџиите и понудија да обезбедат автобуси за да ги возат аџиите до Уман и назад во Белорусија.

Тензиите меѓу двете земји се зголемија откако Киев ја повика Белорусија да престане со борбата против масовните протести против режимот. Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го обвини Киев за предизвикување политички немири во неговата земја.

Украинските власти соопштија дека вода и храна кошер им се доставува на аџиите, но Здружението на црвениот крст на Белорусија соопшти дека аџиите немаат „доволно ресурси за да ги обезбедат нивните основни потреби“. (Според агенциите)