Еве зошто Кевин Костнер ја избрал Витни Хјустон, а не Фајфер и Робертс за „Телохранител“


Кевин Костнер не може да замисли да го продуцира  „Телохранител“ со некој друг освен со Витни Хјустон.

Размислувајќи за своето искуство со глумењето и продукцијата на романтичната драма од 1992 година која стана хит, актерот и режисер од „Хоризонти“ му кажа на Хауард Стерн во вторникот дека Хјустон ги победила актерките како Мишел Фајфер и Џулија Робертс бидејќи таа знае да пее.

„Можеше да биде Мишел Фајфер, можеше да биде Џулија Робертс, можеше било кој, но кога ја погледнав помислив: „Не, тоа треба да биде Витни Хјустон“, рече ѕвездата од „Јелоустоун“. на шоуто SiriusXM на Стерн на добитничката на Греми, која во тој момент никогаш не глумела во филм. „За мене беше толку лесно да се одлучам: „Па, ова е најубавата девојка, ова е онаа што може да пее. Ова е девојката.“

Костнер ги избра Хјустон и режисерот Мик Џексон да го водат проектот. Тој се гордееше што ја водел младата Хјустон на нејзиниот прв холивудски сет.

„Реков: „Ако си несигурна за работите, Витни, само погледни ме и кажи ми и ние ќе одлетаме во аголот и јас ќе ти го средам ова“, рече Костнер за неговата врска сопоп-ѕвездата на снимањето.

Луѓето беа шокирани од неговата одлука да и даде на Витни улога како  дебитант  во филмот над холивудските суперѕвезди, но Костнер не мислеше дека тоа е „толку голема работа“.

Студиото сакаше да тргне на друг начин, поставувајќи ѕвезди со „подобра глума“.

„Сакам да мислам дека тоа е тоа“, рече Костнер за причините на студиото. „Воопшто не го гледав тоа како ризик“.

„Она што го видов беше дека Витни беше таа“, рече тој. „Не мислев дека е толку храбро. Мислам дека поинаква одлука од тоа би било кукавичко“.

Костнер одржа 17-минутна пофалба на погребот на ѕвездата во 2012 година, емитувана на национално ниво. Тој рече дека имало период од пет дена каде што жали што ја прифатил понудата, но на крајот му било драго што го направил тоа за да го почитува нејзиното наследство.