Еве како ќе се вика филмот со Бред Пит како Формула 1 возачот Сони Хејс


Лос Анџелес – Познати се уште неколку подробности за долгоочекуваниот филм во којшто Бред Пит го глуми Формула 1 возачот Сони Хејс. Сè уште нема официјален трејлер за филмот, но во пресрет на Големата награда на Велика Британија на „Силверстоун“, на официјалната интернет-страница на Формула 1 беше објавен насловот, како и првичен кус трејлер.

Филмот е наловен „Ф1“, а во кината би требало да се приажува од летото 2025 година.

бред Пит со девојката Инес де Рамон на британскиот Гран при

Филмските права ги купи „Епл“. Филмот ќе го режира Џозеф Косински, режисерот на „Топ Ган 2“, а главни продуценти ќе бидат Џери Брукхајмер и седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон. Последните податоци велат дека буџетот надминал 300 милиони американски долари, со што овој спортски филм е меѓу десетте најскапи филмови во историјата.

Филмот зборува за возачот Сони Хејс кој морал да се пензионира по тешка несреќа. Неколку десетлетија подоцна, тој „се враќа во игра“ и со помлад колега-возач се натпреварува против најсилните во тимот.