Ева Лонгорија доби титула Дама во креација на дизајнерот Тони Матичевски


Шпанија- Американската актерка и ѕвезда на „Очајни домаќинки“ Ева Лонгорија сега е Дама, титула со која ја одликува шпанското кралско семејство викендов во астурискиот град Овиедо. На церемонијата се појави во креација на австралискиот креатор со македонско потекло Тони Матичевски. Тоа е фустан во боја на слонова коска, структуриран како тесно здолништето со мал шлеп во долниот дел, а во горниот е со V-деколте, волумен и со наметка кај рамениците. Лонгорија, којашто и претходно носела креации на Матичевски, вели дека има шпански корени и затоа многу се радува на ова признание.

Тони Матичевски е еден од најуспешните модни креатори во Австралија. Роден е во Мелбурн во македонско семејство. Студирал моден дизајн на Кралскиот институт за технологија во Мелбурн и дипломирал со висок просек.

Лонгорија, годинава, на гала настан во Марбеља, во креација на Матичевски

Како моден дизајнер работи од 1999 година, има специфичен стил резултат на класична силуета во комбинација со женственост, авангардна иновација и скулптурални форми. Креации на Матичевски носат Џенифер Лопез, Лили Колинс, Соланж Ноулс, Оливија Палермо, Ким Кардашијан, Хаајди Клум и други познати личности.