ЕУ воведе санкции за шест лица од внатрешниот круг на Путин за труењето на Навални

Шефот на тајната служба ФСБ е меѓу лицата кои се цел на санкциите поради „обидот за убиство“ на рускиот опозиционер

 

ЕУ објави санкции против членовите на потесниот круг на Владимир Путин, вклучувајќи го и шефот на руската шпионска агенција, за труењето на опозициската фигура Алексеј Навални.

ЕУ соопшти дека договорила санкции против шест лица за кои се верува дека биле вклучени во „обидот за атентат“ против најгласниот критичар на Путин.

Средствата на Александар Бортников, шефот на Федералната служба за безбедност (ФСБ), наследничката разузнавачка агенција на советскиот КГБ, ќе бидат замрзнати и тој ќе се соочи со забрана за патување, заедно со Сергеј Кириенко, првиот заменик-шеф на канцеларијата на Путин. На мета ќе бидат и Андреј Јарин, друг функционер на Кремљ, Алексеј Криворучко и Павел Попов, двајцата заменици-министри за одбрана и Сергеј Менјајло, претседателски пратеник во Сибирскиот сојузен округ.

Навални сѐ уште се опоравува во Германија откако му се слоши на летот за Москва од Сибир во август. Авионот беше принуден на итно слетување и тој накратко беше лекуван во болница во сибирскиот град Омск, пред да биде евакуиран во Германија по судирот меѓу неговото семејство и руските лекари.

Лабораториите во Германија, Франција и Шведска потврдија дека Навални бил отруен со нервен агенс од групата „новичок“, ист вид на хемикалија користена против поранешниот разузнавач Сергеј Скрипал во Солсбери во Велика Британија во 2018 година.

ЕУ исто така го стави под санкции Рускиот државен институт за истражување на органска хемија и технологија, за кој верува дека ја развил хемикалијата што се користела за труење на Навални.

Велика Британија воведе санкции за истите шест високи руски функционери и дејствува во координација со ЕУ по ова прашање. Форин Офис изјави: „Велика Британија и нејзините партнери се согласија дека нема веродостојно објаснување за труењето на г. Навални, освен руската вмешаност и одговорност“.

Москва негираше каква било вмешаност и ги отфрли тврдењата дека го насочи Навални како „апсурдни“. Руските официјални лица различно сугерираат дека западните агенции за шпионирање го организирале труењето, Навални се отрул или воопшто не бил отруен. Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, го обвини лидерот на опозицијата дека работи со ЦИА. (Според агенциите)