ЕУ: Никогаш нема да ја признаеме нелегалната анексија


 

Европската унија силно ги отфрли и ги осуди руските анексии во Украина и рече дека „никогаш нема да ја признае“ „нелегалната анексија“ на Кремљ.

Коментарите на блокот дојдоа кога рускиот претседател Владимир Путин во петокот официјално потпиша декрет за незаконско анексија на речиси една петтина од територијата на Украина, што е очигледно кршење на меѓународното право.

„Цврсто ја отфрламе и недвосмислено ја осудуваме нелегалната анексија од страна на Русија на украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон“, се вели во изјавата во име на членовите на Европскиот совет во петокот.

„Со намерно поткопување на меѓународниот поредок заснован на правила и бесрамно кршење на основните права на Украина на независност, суверенитет и територијален интегритет, основните принципи како што се вградени во Повелбата на ОН и меѓународното право, Русија ја става на ризик глобалната безбедност.

Ние не ги признаваме и никогаш нема да ги признаеме незаконските ‘референдуми’ што Русија ги смисли како изговор за ова натамошно кршење на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ниту нивните фалсификувани и незаконски резултати“, стои во соопштението.

Во него се додава: „Овие одлуки се ништовни и не можат да произведат никакво правно дејство. Крим, Херсон, Запорожје, Донецк и Луганск се Украина. Ги повикуваме сите држави и меѓународни организации недвосмислено да ја отфрлат оваа незаконска анексија“, се додава во соопштението. .

Во соопштението се вели дека ЕУ ќе ги зајакне санкциите кон Русија и ја повтори поддршката на блокот за Украина.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, реагираше на потпишувањето на договорот за анексија во Москва.

„Незаконската анексија што ја прогласи Путин нема да промени ништо. Сите области незаконски окупирани од руските напаѓачи ја претставуваат украинската земја и секогаш ќе бидат дел од суверена Украина“, напиша таа на Твитер.