Ерик Клептон ја напишал „Лејла“ додека бил во врска со Пети Бојд

Кој: 18-годишен наградуван Греми музичар, Ерик Клептон (75) и модел и фотографот Пети Бојд (76).

Како се сретнаа: Двајцата славни се запознаа додека Бојд беше мажена со пријател на Клептон, друго рок божество за кое можеби сте чуле: Џорџ Харисон.

Легендата вели дека Клептон бил веднаш занесен со Бојд, до тој момент што кратко се забавувал со нејзината сестра Пола, очигледно за да ја спречи неговата заљубеност. Тој, наводно, му рекол на Харисон: „Јас сум за вљубен во твојата сопруга, што ќе правиш за тоа?“ на што членот на Битлс одговори: „Прави што сакаш. Не ме загрижува “. (Врската на Харисон со Бојд подоцна се раскина, рече таа, поради неговото неверство, особено што ја изневеруваше со сопругата на колегата Ринго Стар, Морин Старки Тигрет.)

„Колку и да се трудев, не можев да ја извадам од памет“, напиша Клептон во своите мемоари „Клептон: Автобиографијата“, додавајќи дека тој „ја посакувал Пети затоа што припаѓала на моќен човек кој изгледал дека има сè што сакам“.

Колку и да е неромантично, Бојд беше освоена кога Клептон и покажа песна што ја напиша за неа – „Лејла“. Во својата книга „Чудесна вечерва: Џорџ Харисон, Ерик Клептон и Јас“, Бојд опишува тајна средба со Клептон, за време на која тој ја замоли да слуша нова песна што ја напишал.

„Тој ја вклучи машината за касети, ја зголеми јачината на звукот и ми ја пушти најмоќната, потресна песна што некогаш сум ја слушнал“, напиша таа. „Тоа беше Лејла, за маж кој безнадежно се вљубува во жена што го сака, но е недостапна. Ми играше два-три пати, цело време внимателно го гледаше моето лице за мојата реакција. Мојата прва мисла беше: ‘О Боже, сите ќе знаат дека ова е за мене’. ”

Иако во тоа време Бојд сè уште беше мажена со Харисон, таа напиша: „со сознанието дека сум инспирирал таква страст и креативност, песната стана подобра од мене. Не можев повеќе да се спротивставувам “.

Двајцата продолжија тајно сè додека Бојд не се раздели со Харисон во 1977 година, а потоа се венчаа во 1979 година откако Клептонјао запроси – преку пријател. Бојд во своите мемоари напиша дека додека таа и Клептон биле на „пауза“ по една од неговите многубројни афери, таа добила повик од нејзиниот пријател Роб, кој пак добил повик од Клептон среде ноќ.

„Тој рече дека сака да се ожени со тебе“, се присетил пријателката кога и рекол. „Тој вели, ако не сакаш тогаш,„ На твојот велосипед! ““

Откако утврди дека жената со која имал афера веќе не е на сликата, Бојд рече да, и тие се венчаа во Тусон, Ариона, за ​​време на паузата на неговата турнеја.

Зошто ги сакавме: Во нивните најславни времиња, Клептон и Бојд го ​​олицетворија дуото-музичар-модел и муза која ја познаваме и ја сакаме. И иако имаше турбуленции (повеќе за тоа подоцна), Бојд рече дека никогаш не жали за ништо од тоа: „Тоа беше како да се возиш со ѕвезда што пука: фантастично искуство што предизвика огромна болка, но мило ми е што го имав – напиша таа во својата книга. „И знам дека никогаш повеќе нема да ги имам тие чувства“.

Да не спомнувам, само погледнете го стилот.

Како ја освои: Клептон можеби ја освои Бојд со „Лејла“, но тоа не беше последната романтична песна што ја напиша за неа. Бојд во своите мемоари се присети на една ноќ кога парот се подготвуваше да излезе надвор, а таа „не можеше да одлучи што ќе облече“. Клептон, стрпливо чекајќи, „се шеташе со неговата гитара“, и кога Бојд заврши, таа праша: „Дали изгледам добро?“ – и така, се роди песната „Прекрасна вечерва“. Колку и да е нивната привремена врска, не може да се одрече нежноста во акордите на една од најдобрите љубовни песни на Клептон.

Дури и Бојд призна дека тоа е едно од најсреќните периоди во нивната врска – „Тој беше толку сладок – барем во раните денови“.

„Со години ме кинеше“, напиша таа. „Да се ​​инспирираат Ерик и Џорџ пред него, да пишуваат таква музика беше толку ласкаво. ‘Прекрасна вечерва’ беше најтрогателниот потсетник за сè што беше добро во нашата врска, и кога работите тргнаа наопаку, беше тортура да се слушне “.

Како раскинаа: Зборувајќи дека работите се одвиваат „погрешно“, покрај неговото неверство, Бојд рече дека се борела со неговото пиење уште пред да се венчаат.

„Бев лудо вљубена во него, но додека преговарав за расположението на Ерик и за деструктивноста што се случи со пиењето, почнав да се прашувам дали сум направил грешка што го оставив Џорџ“, признала таа во својата книга.

Сепак, она што таа го нарече „последниот клинец во ковчегот“ на нивниот брак е аферата на Клептон со италијанската ТВ личност Лори Дел Санто – со која тој имаше дете во 1986 година, и покрај фактот дека тој и Бојд се обидуваа за бебе „ бидејќи првпат започнавме да живееме заедно “. Бојд дури се обиде и со ИВФ третман.

Се чувствував болно. Не можев да дишам како што треба и срцето ми чукаше толку силно што не можев да мислам “, напишал Бојд кога ја слушнал веста дека Дел Санто е бремена. „Се слушнав како велам дека ќе биде во ред, сепак ќе бидеме заедно. Бев во шок. Имав 42 години и се обидував да родам 21 година, а оваа жена спиеше со мојот сопруг еднаш или двапати и го носеше неговото дете. ”

(Во тоа време, таа не знаеше дека Клептон успешно криеше друга афера и бебе години порано – ќерка по име Рут, која ја имаше за време на афера со менаџерот на студиото за снимање Ивон Кели во 1984 година.)

По молбите на Клептон, Бојд одлучи да остане во врската, делумно, напиша таа, бидејќи минуваше низ вториот период на третман со ИВФ. Но, до 1988 година беше објавено дека парот раскина за добро. Во април, Бојд поднесе барање за развод.

„Имав такво прекрасно, детско верување дека љубовта ќе трае вечно“, подоцна изјави Бојд за нивната разделба. „Не сфаќате додека не живеете низ животот дека бајките не се точни. За време на моето време со Ерик, научив дека жените се далеку поемотивни од мажите и многу се потпираат на чувствата. Не мислам дека мажите можат да бидат уништени од нивните емоции. Тие се воздржуваат. Мислам дека Ерик беше таков “.

Клептон, од своја страна, напишал во својата книга дека „наместо да биде зрела врска, таа била изградена на пијани напади во непознатото“.

Каде се сега: Бојд го ​​запозна инвеститорот на имотот Роб Вестон во 1991 година, и по скоро 25 години заедно, двајцата се венчаа во 2015 година на церемонија во матична служба во Лондон пред пријателите и семејството.

Во 1999 година, тогаш 53-годишниот Клептон ја запозна тогаш 22-годишната Мелија Мекенери и двајцата тивко започнаа да се забавуваат. Тие стапија во брак во 2002 година и имаат три деца заедно.