Ердоган загуби и во сопствениот кварт

Турскиот претседател ги загуби изборите и во Ускудар на азискиот брег на Истанбул, каде што има куќа, и во Бејоглу, квартот во европскиот дел каде што израсна


Реџеп таип Ердоган и неговата сопруга Емине по поразот во изборната ноќ (Фото: АФП)

 

 За Реџеп Таип Ердоган бројките значат пораз на домашен терен и се толку моќни што неговите противници едвај можеа да поверуваат во изборната ноќ. На пример, во Ускудар, традиционално конзервативна област во Истанбул на азискиот брег на Босфор, Ердоган има свој приватен дом многу години и неговата АКП секогаш победувала таму. До оваа недела, кога победи кандидатот на опозициската ЦХП.

Во истанбулските квартови ова се повеќе од симболични победи за опозицијата; тие најверојатно ќе го повредат Ердоган. Во Бејоглу, центарот на градот на европската страна, каде што порасна претседателот и каде што ги направи своите први политички обиди на локалните избори, неговата АКП исто така беше безбедна во градското собрание со децении. Во неделата на тоа му дојде крај. И не беше ни блиску.

Можете да го употребите зборот „историски“ ако сакате, а многу турски новинари веќе не се воздржуваат од него: за секуларната ЦХП, тоа е најдобриот изборен резултат од 1977 година. ЦХП излезе на гласање за прв пат откако АКП на Ердоган се појави на прво место: со 37,6 отсто од гласовите според бројките на агенцијата Анадолу, АКП доаѓа со 35,7 отсто, а потоа следи исламистичката Нова партија на благосостојбата (ИРП), десничарската екстремистичка МХП. а прокурдската ДЕМ – сите со едноцифрен резултат.

 

Оваа нова политичка карта што им беше прикажана на Турците на телевизија во изборната ноќ. Она што земјата не го видела откако Ердоган дојде на власт. Во текот на овие години, ЦХП беше претежно ограничена на провинциите долж медитеранскиот брег; пред само пет години таа оствари изборни победи во Истанбул и Анкара. Поделбата меѓу градот и селата сè уште беше очигледна на претседателските избори минатиот мај – метрополите отидоа во опозиција, актуелниот претседател си обезбеди политички опстанок во огромната Анадолија.

Во неделата, ЏХП исто така ги прослави успесите таму, нејзината црвена боја се наметна далеку во внатрешноста на мапата. Во зоната на земјотресот, каде што луѓето повторно гласаа за Ердоган минатата година и покрај сè, овој пат ги казнија неговите локални претставници – и во упориштата на АКП: опозицијата победи во Адијаман и во длабоко конзервативниот Кахраманмараш, каде што инаку ЏХП немаше шанси дојде блиску до АКП што е мала сензација.