Ердоган одлучи: Турција нема да ги затвори границите за мигрантите

Турција ќе ги остави отворени границите за мигрантите кои патуваат кон Европа додека ЕУ не ги исполни очекувањата на Анкара во врска со Спогодбата за мигранти од 2016 година.

Ова го потврди денеска турскиот претстедател Реџеп Таип Ердоган ображајжи им се своите пратеници од Партијата на правдата во парламентот.

Тој најави дека Турција ќе ги упати своите предлози до Европската Унија пред самитот за тој блок на 26 март, пренесе Ројтерс.