Ердоган и Мицотакис потпишаа историска декларација за добри соседски односи

Револуционерна посета на турскиот претседател на Атина. Покрај декларацијата беа потпишани и 15 договори од министрите


Нова ера во односите меѓу Турција и Грција: Ердоган и Мицотакис (Фото: Ројтерс)

 

Грција и Турција денеска потпишаа заедничка декларација за продолжување на добрососедските односи.

Овој потег доаѓа за време на внимателно следената посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Атина.

„Географијата и историјата диктираа да живееме во исто соседство. повремено во конфронтација. Но, чувствувам историска одговорност да ја искористам оваа можност да ги доведам двете држави една до друга, исто како што се нашите граници“, рече грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, пренесе Ројтерс.

Ердоган рече:

„Не постои прашање меѓу нас што е нерешливо. Сè додека се фокусираме на сликата и на крајот не бидеме како оние што го преминуваат морето и се дават во реката“.

Во декларацијата, двете страни се обврзуваат да се воздржат од изјави, иницијативи и дејствија кои би можеле да ја поткопаат или оневозможат словото и духот на декларацијата или да го загрозат зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот.

Грција и Турција „ќе настојуваат да го решат секој спор што може да се појави меѓу нив на пријателски начин преку директни консултации едни со други или со други средства на заеднички избор како што е предвидено во Повелбата на Обединетите нации“, се вели во документот.

Во декларацијата, сепак, се наведува дека тоа не е меѓународен договор обврзувачки според меѓународното право. „Ниту една одредба од оваа Декларација нема да се толкува како создавање законски права или обврски за договорните страни“, се вели во текстот.

Ердоган по средбата со Мицотакис рече дека „Анкара има волја да ги реши сите отворени спорови со својот историски ривал Грција“ и посочи дека се надева на „нова ера“ во грчко-турските односи

Тој истакна дека праведно, „трајно и одржливо решение за кипарското прашање“ засновано на факти ќе биде од корист за целиот регион.

Мицотакис во заедничката изјава призна дека односите меѓу двете земји биле „опасно загрозени“ во минатото, но сега се на „помирен пат“.

„Атина се договори со Европската унија да ги продолжи седумдневните визи за турските граѓани за посета на островите во Егејското Море“, додаде тој.

Премиерот најави дека планира да ја посети Анкара во летото следната година.

Ердоган претходно имаше средба и со грчката претседателка Катерина Сакеларопулу.

„Заедничкиот именител на нашите народи е хуманоста, како што покажаа неодамнешните катастрофи. Повеќе од кога било, неопходно е Грција и Турција да работат заедно за мир и безбедност“, истакна Сакеларопулу.

Турскиот претседател е во Атина за прв пат од 2017 година по долг период на тензии обележани со спорови околу миграцијата, егејското истражување на енергијата и територијалниот суверенитет.

Покрај декларацијата денеска во Атина потпишаа и 15 договори од министрите што ги претставуваат Грција и Турција, во знак, како што велат аналитичарите, колку револуционерна била посетата на турскиот претседател.

Меѓу нив беше и 12-месечна програма за визи која ќе им овозможи на зголемениот број турски туристи да ги посетуваат блиските грчки острови во текот на целата година без да бараат дозволи.

„Тоа е мерка што ги зближува нашите два народа“, рече грчкиот министер за миграција, Димитрис Каиридис.

Турција моментално е домаќин на околу 4 милиони бегалци и баратели на азил – главно од Сирија – повеќе од која било друга земја.

Договорот беше усогласен, рече грчкиот министер, во соработка со Европската комисија.

Турските граѓани во моментов не уживаат безвизно патување во 27-члената ЕУ.

Сè повеќе Турци почнаа да летуваат во Грција, а многумина се упатуваат кон островите во Егејското Море блиску до турскиот брег. Каиридис рече дека помалите острови без редовни воздушни или бродски врски со Турција биле вклучени во програмата заедно со повеќе популарни дестинации како што е Родос. Десет грчки острови беа именувани во договорот.