Ердоган дефинитивно го загуби Истанбул

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган конечно ја изгуби битката за градоначалник на мегалополисот Истанбул. Тој доживеа голема пораз откако не успеа да ги оспори изборите за градоначалник на главната опозициска Народна републиканска партија, објавија турските медиуми.

Екрем Имамоглу ќе управува со еден од најголемите градови во Европа. Новиот градоначалник ќе се вика Екрем Имамоглу. Тој го победи кандидатот на Ердоган, поранешниот премиер Бинали Јилдирим, во тешка борба. Тој го напушти премиерското место беше отстранет како резултат на уставните измени иницирани од Ердоган.

Имамоглу беше поканет во провинциската изборна комисија во Чаглајан. Ова се случи откако го комисијата го отфрли барањето на Партијата на правдата и развојот (АКП) за одложување на процесот додека Врховниот изборен одбор (ВИС) не ја заврши вонредната жалба за нерегуларности.

Според конечните податоци објавени од изборните власти, за Имамоглу гласале 4.169.765, а за неговиот противник Јилдирим – 4.156.036. Разликата помеѓу двајцата е само 13.729 гласа.