Епл повторно ги отвори сите продавници во Кина


Епл официјално ги отвори сите свои продавници во Кина, кои беа затворени поради епидемијата на коронавирус.

Како што јавува Би-Би-Си, од вчера, сите продавници на „Епл“ се отворени, 42 од нив, иако некои имаат скратено работно време.

Продавниците се затворени од средината на февруари, бидејќи Кина стави во карантин неколку градови во земјата во обид да го спречи ширењето на вирусот.
Епидемијата генерално го предизвика падот на побарувачката за нови телефони, така што продажбата на Епл повеќе од преполовена во февруари во однос на истиот месец лани.

Поточно, американскиот технолошки гигант продаде околу 494.000 ајфони во Кина во февруари, што претставува зголемување од 1,27 милиони единици во истиот месец од 2019 година.

Сега во Италија се затворени сите 17 продавници на „Епл“, бидејќи владата во Рим воведе ригорозни мерки заради вирусот „ковид-19“ што ги карантинзира северните региони на земјата и ја става во карантин целата земја.