„Епл“ го надмина „Мајкрософт“, повторно е највредната компанија во светот


„Епл“ повторно стана највредната компанија во светот во средата, детронизирајќи го „Мајкрософт“ додека производителот на ајфон напредуваше во трката за доминација во технологијата за вештачка интелигенција.

Нејзините акции скокнаа за речиси 4 отсто до рекордни 215,04 долари, што и дава пазарна вредност од 3,29 билиони долари. Пазарната капитализација на „Мајкрософт“ беше 3,24 билиони долари, што за прв пат заостанува зад „Епл“ во последните пет месеци.

Релито на акциите доаѓа кога Насдак достигна рекордно високо ниво со свежи знаци на заладување на инфлацијата.

Акциите на „Епл“ додадоа повеќе од 7 отсто во претходната сесија, еден ден откако претстави голем број функции овозможени со вештачка интелигенција и софтверски подобрувања за своите уреди, потег за кој неколку аналитичари велат дека ќе ја зголеми продажбата на ајфон.

На годишната конференција за програмери на „Епл“ во понеделникот, директорите, вклучително и извршниот директор Тим Кук, истакнаа како гласовниот асистент Сири ќе може да комуницира со пораки, е-пошта, календар и апликации од трети страни.

„Сите тие прашања во врска со заостанувањето на „Епл“ од гледна точка на технологијата за вештачка интелигенција беа одговорени на конференцијата за програмери во светот“, рече Мајкл Џејмс, директор за тргување со капитал во Wedbush Securities во Лос Анџелес.

„Некои од деталите за способностите за вештачка интелигенција што ќе бидат интегрирани во претстојните ајфони направија многу очигледно дека јасно ќе има побарувачка за значителен циклус на надградба.

Технолошкиот гигант заостанува зад ривалите како „Мајкрософт“ и сопственикот на Гугл, „Алфабет“ во областа на вештачката интелигенција, поради што неговите акции се послаби од своите конкурентни оваа година.

Сепак, некои грижи за слабите резултати на акциите се намалија откако „Епл“ ги победи пазарните очекувања за кварталните резултати и прогнозите во мај и го претстави рекордниот план за откуп од 110 милијарди долари.

Акциите на „Епл“ се зголемија за околу 12% досега во 2024 година, додека „Мајкрософт“ додаде околу 16 отсто и „Алфабет“ за речиси 28 отсто.

Лидерот на чипови со вештачка интелигенција „Нвидиа“, кој накратко го надмина „Епл“ по пазарна вредност минатата недела, оваа година порасна за неверојатни 154 отсто. „Нвидиа“ последен пат имаше пазарна вредност од 3,11 билиони долари.

„Тесла“ е единствената акција на Величествените седум („Magnificent Seven“) која помина полошо од „Епл“ оваа година, со пад од околу 30 отсто.