Британскиот Вог има историска проштална насловна, еве зошто


Едвард Енинфул собра 40 „легендарни жени“ за неговата проштална насловна страна на британскиот Вог.

Супермодели и ѕвезди од светот на филмот, телевизијата, модата и спортот се собраа во Њујорк на снимањето „еднаш во животот“ со фотографот Стивен Мајзел.

Тоа е најголемиот број на жени некогаш снимени заедно за насловна на Вог.

Сите претходно позираа на насловната страница на списанието за време на шестгодишниот мандат на Енинфул.

Опра Винфри седи во срцето на сликата, која ги вклучува Серена Вилијамс, Џејн Фонда и Викторија Бекам.

Има два пара манекенки мајка и ќерка: Кејт и Лила Мос, и Синди Крафорд и Каја Гербер.

На Крафорд ѝ се придружуваат колегшките супермодели Линда Евангелиста, Кристи Тарлингтон, Амбер Валета и Наоми Кембел, додека Адут Акеч, Виторија Черети и Анок Јаи ја претставуваат новата генерација.

Од британските таленти се вклучени актерките Џоди Комер и Гугу Мбата-Ро, пејачката Дуа Липа и водителката Маја Јама.

Манекенката Адвоа Абоа, која ја красеше првата насловна страница на Енинфул во декември 2017 година, е таму, како и Лаверн Кокс, првата транс личност која се соочи со проблем.

Други жени се пејачката и актерка Синтија Ериво, актерката и активистка за попреченост Селма Блер, моделите Иман и Карен Елсон, Кара Делевињ и Мајли Сајрус.

Енинфул рече: „Еве го: моето 76-то и последно издание на Вог, шест и пол години и 153 насловни ѕвезди подоцна, вклучувајќи ги и 40-те легендарни жени кои се појавуваат на оваа насловна страница.

„Тоа беше извонредно возење и апсолутна чест“.

Линда Евангелиста и Салма Хаек

Енинфул додаде: „Додека влегувам во мојата нова улога, како глобален креативен и културен советник на Conde Nast за Vogue, решен сум да продолжам да се залагам за неверојатната низа гласови во модата и медиумите и да се погрижам да ја задржиме енергетската експлозија од минатата неколку години одат.

„Ние секогаш го кажуваме тоа, затоа што секогаш треба да се каже: има уште многу да се направи“.

Наоми Кембел, која го смета Енинфул како една од нејзините најблиски пријатели, рече дека неговото „чесно убедување собра 40 од највлијателните жени во светот“ за „воодушевувачката“ проштална насловна страница.

Џејн Фонда и Опра

Пишувајќи во Телеграф, Кембел рече во почит на Енинфул: „Тој ни покажа дека модата е повеќе од облека; тоа е моќна алатка за општествени промени, прифаќајќи ја различноста за да создаде поинклузивен и инспиративен свет…

Едвард Енинфул и Ана Винтур

„Неговиот пат не е воден од желбата за статус или титули, туку од бунтовен, бестрашен и колаборативен дух – шема што го дефинира“. (Телеграф)