Ен Хеч има тешки повреди на мозокот и не се очекува да преживее


 

САД-  Ен Хеч „Не се очекува да преживее“ откако претрпе оштетување на мозокот за време на тешката сообраќајна несреќа, изјави нејзиниот публицист за Yahoo Entertainment во изјава доцна во четвртокот.

„За жал, поради нејзината несреќа, Ен Хеч се здоби со тешка аноксична повреда на мозокот и останува во кома, во критична состојба“, стои во соопштението испратено во име на семејството на актерката. „Не се очекува таа да преживее“.

Хеч (53) на 5 август го удри својот син Mini Cooper во дом во населбата Мар Виста во Лос Анџелес, при што возилото и домот се запалија. Таа никогаш не се освести откако итно беше пренесена во болница во критична состојба и оттогаш останува на вентилатор.

„Одамна е нејзин избор да ги донира своите органи и таа е задржана на апарати за одржување за да се утврди дали некои се остварливи“, продолжи семејната изјава.

Семејството им се заблагодари на пријателите и обожавателите „за нивните добри желби и молитви“, како и на „посветениот персонал и прекрасните медицински сестри кои се грижеа за Ен во Центарот за изгореници Гросман во болницата Вест Хилс.

Трагичната вест дојде неколку часа откако полицискиот оддел во Лос Анџелес потврди дека Хеч е под истрага за кривично дело сообраќаен судар со тешки последици. Полицијата добила налог за примерок од крв кој открил наркотици во нејзиниот систем.

Лос Анџелес Тајмс објави дека ѕвездата била под дејство на кокаин за време на несреќата. Портпаролот на ЛАПД не сакаше да го коментира тоа конкретно, но изјави за Yahoo за Јаху кои раните резултати покажаа присуство на наркотици; сепак, потребно е дополнително тестирање за да се исклучи она што и е дадено медицински.

Возилото на Хеч удрило во двокатна куќа околу 10:55 часот. Противпожарната служба на Лос Анџелес соопшти дека на 59 пожарникари им биле потребни 65 минути „да пристапат, да го ограничат и целосно да го изгаснат тврдокорниот пламен во тешко оштетената структура и да спасат една возрасна жена пронајдена во возилото“. Лин Мишел, чиј дом бил уништен кога се запалил во несреќата, се здобила со полесни повреди.