Емир Кустурица се сретна со Путин и побара пари да сними три филмови


 

Српскиот режисер Емир Кустурица се сретна со рускиот претседател Владимир Путин и му рекол дека сака да сними три филма според делата на руските класици. Режисерот изрази надеж дека шефот на Кремљ ќе придонесе за спроведување на овие планови.

„Имам идеја… да направам руски триптих, три филма. Првиот ќе се вика ‘Инженер за лесно одење’, ова е мојата верзија на Достоевски. Потоа Гогољ, [‘Приказна’] за тоа како Иван Иванович се скарал со Иван Никифорович. Трето – ‘Козаци’од Лав Толстој. <…> Ако ја имам вашата поддршка“, рече Кустурица.

Тој, исто така, потврди дека работи на филм за билкар кој се замонашил според романот „Лорел“ од Евгениј Водолазкин, чие дејство се одвива во средновековна Русија.

Кустурица рече дека ако со помош на Путин успее да ги сними сите овие филмови, ќе стави крај на кариерата. Пред ова, режисерот му се заблагодари на рускиот претседател за неговата „лична историска правда“, која Словените „секогаш ја имале“.

„Ова што се случува во Украина сега е борба за нас. Ние, кои видовме што се случи со овие ‘бандеристи’ во Хрватска, кога протераа 230 илјади Срби… Мислам дека оваа аналогија е многу важна за сите“, рече Кустурица.

Потоа Путин рече дека проценката на режисерот за она што се случува во Украина се совпаѓа со неговата визија за ситуацијата и јасно стави до знаење дека ќе му помогне на Кустурица. „Рано е да се зборува за повлекување од кариерата… До денес направивте толку многу и, ми се чини, нема да направите ништо помалку“, рече Путин.

Претходно српскиот режисер јавно ја поддржа руската инвазија на Украина. Според неговото мислење, тоа било принудна мерка како одговор на „западната агресија“, чија цел е „да ги избрише Русите од лицето на земјата“.

„Ова е војна на рускојазичното население на Донбас, Луганск и Крим, кое не сакаше да остане со Украина, која е непријателско кон неа. А Русија во февруари оваа година практично сакаше да ја запре трагедијата што Киев ја продолжува веќе осум години, поточно од 2014 година. Згора на тоа, ова не беше украинска, туку американска одлука. Киев само го послуша, привлекувајќи најголем дел од своите вооружени сили во Донбас“, рече Кустурица.